آخرین مطالب

مقایسه اندروید و ios
مقایسه اندروید و ios
مقایسه اندروید و ios

مقایسه اندروید و IOS: این بار حرف اول را چه کسی خواهد زد؟

کل‌کل و جر و بحث تقریبا در مورد هر چیز ممکنی وجود دارد! از تیم‌های فوتبال گرفته تا بحث در مورد گوشی مورد علاقه و سیستم‌عامل و هر چیز دیگری! در این میان از جذاب‌ترین بحث و جدال‌هایی که همه ساله شاهد نسخه جدیدی از آن هستیم، می‌توان به جدال طرفداران سیستم‌عامل اندروید با طرفداران سیستم‌عامل IOS اشاره کرد. درست است! همان داستان قدیمی و جذاب مقایسه اندروید و IOS ! شرکت‌های گوگل و اپل هر سال با نسخه‌های جدید این سیستم‌عامل‌ها جان دوباره‌ای به نبرد بی‌پایان این هواداران متعصب می‌بخشند.
اخیرا نیز نسخه‌های هشتم سیستم‌عامل اندروید (با نام Oreo ) و همچنین نسخه یازدهم سیستم‌عامل IOS ارائه و منتشر شدند. اما این بار به راستی کدام‌یک از این سیستم‌عامل‌ها حرف اول را می‌زند؟ اگر شما نیز به دنبال پاسخی برای این سوال هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بررسی و مقایسه اندروید و IOS در نسخه‌های اخیر
نسخه‌های جدید سیستم‌عامل‌های اندروید و IOS دارای ویژگی‌های جذاب و خارق‌العاده‌ای هستند که مقایسه آن‌ها را با یکدیگر دشوارتر ساخته است. در نسخه‌های اخیر این سیستم‌عامل‌های محبوب، دستیار هوشمند گوگل در برابر واقعیت مجازی سیستم‌عامل IOS عرض اندام می‌کند! به گونه‌ای که رقابت در میان این دو و انتخاب یکی از آن‌ها واقعا دشوار و نفس‌گیر است. اما قبل از هر مقایسه‌ای باید به این نکات توجه داشت:
•    ممکن است کارایی هر ویژگی و سیستم‌عامل برای تک به تک افراد متفاوت باشد. پس انتخاب یکی از این دو لزوما به معنای پیروزی بی‌چون و چرای آن و متناسب بودنش برای همه‌ی مردم نیست.
•    این دو شرکت ممکن است که در ابتدای کار برگ برنده خویش را رو نکنند و هردوی آن‌ها تا معرفی گوشی‌های جدید خود برای معرفی ویژگی‌های دیگر این سیستم‌عامل‌ها منتظر بمانند.
•    نباید فراموش کرد که قبل از هر سیستم‌عاملی، سخت‌افزار حرف اول را می‌زند. در نتیجه اگر گوشی شما با سیستم‌عامل X سریع‌تر از گوشی دوستتان با سیستم‌عامل Y باشد، احتمالا پیروزی خود را مدیون سخت‌افزار گوشی خود هستید، نه سیستم‌عامل آن!
با در نظر گرفتن این موارد، به ادامه‌ی مقایسه اندروید و IOS می‌پردازیم.

ویژگی‌های جدید هر سیستم‌عامل
اندروید Oreo:
•    کوچک‌تر کردن پنجره نمایش یک ویدیو و یا ناوبری گوگل مپ، به طوری که همزمان می‌توانید کارهای دیگری در گوشی خود انجام دهید.
•    انتخاب خودکار نام، شماره تلفن، آدرس و... برای کپی و پیست کردن
•    و بسیاری از گزینه‌های دیگر

مقایسه اندروید و ios

IOS11 :
•    پرداخت هزینه مابین دوستان در iMessage و با استفاده از سیستم Apple Pay
•    پخش موسیقی از چندین اسپیکر در یک خانه و یا محیط به صورت همزمان
•    و بسیاری از گزینه‌های دیگر

برنده‌ی نهایی این مرحله: اندروید Oreo. قابلیت استفاده تصویر در تصویر و همچنین سیستم جدید کپی/پیست این سیستم‌عامل باعث کارآمدتر شدن گوشی‌هایی کاز سیستم‌عامل اندروید پشتیبانی می‌کنند، خواهد شد. همچنین این سیستم‌عامل قبل از سیستم‌عامل IOS امکان پخش یک موسیقی از چندین بلندگو به صورت همزمان را فراهم کرده بود!
با این حال پرداخت بین مخاطبین از طریق iMessage ویژگی خلاقانه و قدرتمندی است که همانند یک لباس جدید و برازنده در تن یک سیستم روتین پیام‌رسان خودنمایی می‌کند.

دستیارهای صوتی
مقایسه اندروید و IOS را می‌توان از منظر دیگری نیز ادامه داد: دستیارهای صوتی! این روزها اپل با "سیری" و اندروید با "دستیار اندروید" (و همچنین Google Voice Search و Google Now) کار را برای کاربران آسان‌تر نموده‌اند. سیری با به‌روز رسانی‌های فراوانی همراه بوده و علاوه بر افزوده شدن صداهای جدید، به مرور زمان می‌تواند نیازهای شما از استفاده از خود را پیشبینی نماید. در مقابل Google Assistant نیز به کمک قابلیت جدیدی به نام لنز گوگل توانایی شناسایی اجزا را داشته و علاوه بر صحبت کردن، تایپ نیز می‌کند.

مقایسه اپل و اندروید
برنده‌ی نهایی این مرحله: اندروید Oreo. هرچند که در مورد این ویژگی هر دو نسخه بسیار نزدیک به هم و خوب عمل می‌کنند، اما با کمی سخت‌گیری می‌توان سیستم‌عامل اندروید را پیروز این میدان خطاب کرد. چرا که دستیار گوگل پلتفرم بسیار گسترده، دقیق و شناخته شده‌ای نسبت به سیری دارد.

سیستم پیام‌رسانی
در قدم بعدی مقایسه اندروید و IOS به سیستم پیام‌رسانی این دو سیسام‌عامل می‌پردازیم. سیستم پیام‌رسان IOS حالت کشویی و زیبایی دارد و همچنین افزوده شدن Apple Pay به این سیستم همچون ستاره‌ای بر روی این پیام‌رسان می‌درخشد. اما در مقابل گوگل حرف بسیاری برای گفتن ندارد. پیام‌رسان سیستم‌عامل اندروید نسبتا کلاسیک و متن‌محور است. به گونه‌ای که کاربران برای زیباتر شدن آن دست به دامان نرم‌افزارهای دیگری می‌شوند. برای مثال گوگل نیز امکان پرداخت از طریق پیام‌رسان را به کمک Google Wallet فراهم نموده است. اما برای بهره‌مندی از آن نیاز به نصب این نرم‌افزار خواهید داشت.


برنده‌ی نهایی این مرحله: IOS 11. پیام‌رسان IOS ویژگی‌های فراوانی از جمله افکت‌های متنی و جذاب را برای کاربران خود فراهم آورده بود که در این نسخه با افزودن قابلیت پرداخت بین مخاطبان، پیروزی خود در این مورد را بدون هیچ حرف و حدیثی اعلام کرده است.

بهبودهای ظاهری
اپل در نسخه جدید سیستم‌عامل IOS، در طراحی صفحه قفل گوشی، رابط کاربری سیری، اپ استور و همچنین مرکز کنترل خود تغییرات جدیدی را اعمال کرده است. نسخه جدید اندروید نیز با تغییرات بصری همراه بود. اما این تغییرات در برابر تغییرات IOS بسیار اندک و قابل چشم‌پوشی هستند.
برنده‌ی نهایی این مرحله: IOS 11. در این قسمت از مقایسه اندروید و IOS نیز پیروز میدان سیستم‌عامل شرکت اپل خواهد بود. هرچند که کاربردی بودن طراحی جدید App Store با کمی شک و تردید همراه است، اما در حالت کلی طراحی‌های جدید سیستم‌عامل IOS زیباتر و جذاب‌تر از نسخه‌های سابق آن هستند.

قابلیت‌های AR و VR
قبل از اینکه به مقایسه اندروید و IOS از این دیدگاه بپردازیم، باید به این نکته اشاره کرد که اندروید سال‌ها پیش از اپل در زمینه واقعیت افزوده (AR) و همچنین واقعیت مجازی (VR) پیشگام بوده است. Google Daydream در زمینه واقعیت مجازی و همچنین Tango در زمینه واقعیت افزوده دو نمونه از موفقیت‌های گوگل در این مسیر هستند. علاوه‌بر این‌ها اخیرا گوگل از یک هدست مستقل در این زمینه نیز پرده‌برداری کرد. در مقابل اپل تنها به توسعه‌ی واقعیت افزوده بسنده کرده است. اما با این حال در سال اخیر با انتشار پلت‌فرم ARKit، مدعی دارنده‌ی بزرگترین پلتفرم واقعیت افزوده دنیا شد.

واقعیت مجازی اندروید
برنده‌ی نهایی این مرحله: اندروید برای واقعیت مجازی خود. قابلیت واقعیت افزوده فعلا به‌اندازه‌ی کافی پخته و تکمیل نشده است. در نتیجه اپل تنها زمانی م‌یتواند در این مرحله از مقایسه اندروید و IOS خود را به عنوان یک مدعی اصلی مطرح کند که دوربین‌های گوشی‌های آینده‌ی آن واقعا و به صورت کاربردی و عملی به قابلیت واقعیت افزوده مجهز شده باشند.

برنده‌ی نهایی کسی نیست به جز...
اندروید Oreo! با همه این اوصاف اگر بخواهیم در حالت کلی برنده‌ای برای این مقایسه بین اندروید و IOS در مورد نسخه‌های اخیر آن‌ها معرفی کنیم، نسخه اخیر سیستم‌عامل اندروید گزینه‌ی اول ما خواهد بود. البته در ابتدای این مقاله متذکر شدیم که این اعلام برتری به معنای متناسب بودن آن برای همه و پیروزی بی‌چون و چرای نسخه‌ی هشتم سیستم‌عامل اندروید نیست. بلکه در حالت کلی و برای عموم مردم، این گزینه گزینه‌های کاربردی‌تری ارائه کرده و پیشرفت‌های بهتری نسبت به نسخه‌های قبلی خود داشته است.

اندروید یا ios
به هرحال هر دو شرکت گوگل و اپل به شدت بر روی ویژگی هوش مصنوعی سیستم‌عامل‌های خود سرمایه‌گذاری می‌کنند تا نسخه‌های بعدی سیستم‌عامل‌ها و گوشی‌های خود را بیش از پیش هوشمندتر و، جذاب‌تر و کاربردی‌تر سازند. از نظر شما چه‌کسی پیروز مقایسه اندروید و IOS خواهد بود؟ آیا دلایلی که در این مقاله ذکر شده بود، برای شما به اندازه‌ی کافی قانع کننده بودند؟ یا شما دلایل دیگری برای استدلال خود دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل