آخرین مطالب

روانشناسی شبکه‌های اجتماعی
روانشناسی شبکه‌های اجتماعی
روانشناسی شبکه‌های اجتماعی

روانشناسی شبکه‌های اجتماعی : بررسی مهمترین چالش کسب و کارها در عصر بازاریابی دیجیتال

شبکه‌های اجتماعی عبارتی است که این روزها بیشتر از همیشه با آن مواجه می‌شویم. زیرا این روزها به بخش جدایی ناپذیری از زندگی همه‌ی ما تبدیل شده‌اند. تا جایی که بازاریابی کسب و کارها را نیز به شدت تحت تاثیر خود قرار داده‌اند. از این رو روانشناسی شبکه‌های اجتماعی به یکی از چالش برانگیزترین موضوعات عصر حاضر تبدیل شده است.
هر یک از ما روزانه ساعت‌ها از وقت خود را در محل کار پشت مانیتور می‌گذرانیم. از طرفی نیز انجام کارهای مختلف طی ساعات کاری به شدت ما را خسته می‌کند. اما به محض اینکه از محل کار خود به منزل می‌رسیم. پس از آماده کردن یک نوشیدنی و عوض کردن لباسمان، روی مبل دراز می‌کشیم و چرخی در شبکه‌های اجتماعی می‌زنیم. حتی اگر قرار باشد که از مترو یا سایر وسایل نقلیه عمومی استفاده کنیم. این استراحت را هم به خودمان نمی‌دهیم. یعنی به محض مستقر شدن در مترو یا اتوبوس و تاکسی شروع به چک کردن شبکه‌های اجتماعی می‌کنیم.
شاید بتوان گفت که این روزها شبکه‌های اجتماعی، نقش مهمی در زندگی ما پیدا کرده‌اند. گویی هر یک ما نوعی استرس ناشی از چک نکردن این شبکه‌ها را در طول روز تجربه می‌کنیم. با دقت چک می‌کنیم که پیامی را بی‌جواب نگذاشته باشیم. تبریکی را فراموش نکرده باشیم و ... .
اما جدا از بحث جامعه شناسی، سوال اینجاست که روانشناسی شبکه‌های اجتماعی چرا به یکی از مهمترین چالش صاحبان کسب و کار تبدیل شده است؟ یا به عبارت دیگر آگاهی از روانشناسی شبکه‌های اجتماعی چه نقشی در پیشبرد استراتژی بازاریابی کسب و کارها دارد؟
برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید تا نکات مختلفی را در مورد روانشناسی شبکه‌های اجتماعی با هم بررسی کنیم.

روانشناسی شبکه‌های اجتماعی چالشی بزرگ برای صاحبان کسب و کار

روانشناسی شبکه‌های اجتماعی از منظر فرد و زندگی اجتماعی

از نظر روانشناسی همه افراد دوست دارند در مورد خودشان با دیگران صحبت کنند. در حقیقت نیاز دارند که درمورد علایق خودشان با دوستانشان صحبت کنند. هر چند در گذشته نه چندان دور این کار به صورت رو در رو صورت می‌گرفت. اما امروزه شبکه‌های اجتماعی سنگر مناسبی را فراهم کرده‌اند تا فرد بدون هیچ گونه استرسی در مورد خودش صحبت کند.
از سوی دیگر نیز شبکه‌های اجتماعی با حذف دو عنصر زمان و مکان، این امکان را ایجاد کرده‌اند که هر فردی بتواند ذهنیت خود را در موقعیت‌های مختلف بیان کنند. تحلیل روانشناسی شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که بیشتر افراد درونگرا شبکه‌های اجتماعی را بهترین مکان برای تخلیه هیجان و احساسات خود یافته‌اند. زیرا بدون نیاز به برقراری ارتباط چهره به چهره می‌توانند احساسات خود را بیان کنند و با دوستانشان در میان بگذارند.

روانشناسی شبکه‌های اجتماعی از منظر اجتماعی

آنچه تا کنون گفته شد روانشناسی شبکه‌های اجتماعی از منظر زندگی شخصی افراد بود. اما امروزه کل جوامع تحت تاثیر این شبکه‌های مجازی هستند. در ادامه با بررسی روانشناسی شبکه‌های اجتماعی از منظر اجتماعی، مهمترین عواملی را که باعث می‌شود بیشتر کسب و کارهای امروزی از این شبکه‌ها استفاده کنند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تاثیرگذاری و افزایش فروش اجتماعی

یکی از مهمترین مباحث در روانشناسی شبکه‌های اجتماعی بحث تاثیرگذاری است. در حقیقت شبکه‌های اجتماعی تریبون آزادی هستند که برندهای مختلف می‌توانند از طریق آن به معرفی خودشان بپردازند. در حقیقت پست‌های شبکه‌های اجتماعی هر برند می‌تواند به ذکر مزیت رقابتی آن نسبت به سایر رقبای آن صنعت بپردازد. و از این طریق بتواند جایگاه اجتماعی خاصی در بین مردم بیابد. به شرطی که طبق اصول و با توجه به روانشناسی شبکه‌های اجتماعی ایجاد شده باشد.
همین امر باعث شده است که مردم تصمیم‌های احساسی بگیرند و در صورتی که از یک برند، پست‌های شبکه‌های اجتماعی و یا حتی لوگوی آن خوششان آمده باشد دنبالش کنند. جالب است بدانید که از نظر روانشناسی شبکه‌های اجتماعی بسیاری از مردم راغب هستند که در مورد اتفاقات روزمره‌ای که در شرکت برند مورد علاقه‌شان می‌افتد اطلاع داشته باشند. بنابراین تهیه ویدئوهای کوتاه و استفاده از قابلیت‌هایی مثل استوری اینستاگرام و از همه مهمتر داستان‌سرایی می‌تواند یکی از مهمترین ابزارهای بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی باشد. ابزاری که از روانشناسی شبکه‌های اجتماعی نشات می‌گیرد و انتخاب مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ایجاد روابط سازنده

نکته‌ی دیگری که در رابطه با روانشناسی شبکه‌های اجتماعی وجود دارد ایجاد روابط سازنده بین یک برند و مشتریان آن است. یعنی می‌توان گفت شبکه‌های اجتماعی به یک پل ارتباطی بین برندها و مخاطبانشان تبدیل شده‌اند. به این ترتیب که مدیران شبکه‌های اجتماعی برندها می‌توانند با مخاطبان خود تعامل کنند. همین تعامل و ایجاد روابط سازنده نیز می‌تواند منجر به وابستگی و وفاداری بیشتر مشتریان به برند شود. زیرا اگر مخاطبان احساس کنند که از سوی برند مورد توجه قرار می‌گیرند و به سوالاتشان صورت کامل و جامع پاسخگویی می‌شود. حس خوبی از خرید خود خواهند داشت. بنابراین ترجیح می‌دهند از برندی خرید کنند که می‌توانند بیشتر با آن تعامل داشته باشند.

نفوذ در ناخودآگاه مشتری از طریق بازاریابی محتوایی

یکی از مسائلی که در روانشناسی شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار می‌گیرد تحت تاثیر قرار دادن ناخودآگاه مشتریان است. در حقیقت بازاریابی محتوایی در شبکه‌های اجتماعی به گونه‌ای صورت می‌گیرد که مخاطبان طی یک زمان مشخص با دیدن پست‌های مشخصی از یک برند با فواصل زمانی مشخص به صورت ناخود آگاه ذهنیتی در مورد آن به دست می‌آورند.
ایجاد ذهنیت مثبت نسبت به برند یکی از مهمترین مسائل روانشناسی شبکه‌های اجتماعی است. که برندها این امکان را می‌دهد که با صرف کمترین هزینه به قلب و مغز مشتریان خود نفوذ کنند و میزان فروش خود را تا حد معقولی افزایش دهند.

کسب جایگاه اجتماعی

به دست آوردن جایگاه اجتماعی مناسب به کمک فعالیت در رسانه‌های اجتماعی تنها مختص برندها و کسب و کارهای مختلف نیست. بلکه همه افرادی که قصد دارند به کمک این رسانه‌ها به برندسازی شخصی نیز بپردازند. باید مسائل مربوط به روانشناسی شبکه‌های اجتماعی را مد نظر خود قرار دهند. به بیان دیگر رسانه‌های اجتماعی می‌توانند تاثیر مثبت یا منفی بر روی وجهه افراد یا برندها داشته باشند. و در نهایت این خود فرد است که تصمیم می‌گیرد که این ذهنیت چگونه باشد.
شاید علت حساسیت بیشتر افراد در به اشتراک‌گذاری پست شبکه‌های اجتماعی نیز همین موضوع باشد. اما نکته‌ی قابل توجهی که در این زمینه باید به آن توجه کرد. این است که فعالیت‌های رسانه‌های اجتماعی هر برند باید نمودی از شخصیت واقعی آن فرد یا برند باشد. نه حالت ایده‌آلی که دوست دارد به آن برسد. رعایت همین نکات ساده راهی برای کسب جایگاه اجتماعی مناسب برای برندها و اشخاص است.

تحلیل بزرگ داده‌های به دست آمده از شبکه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی یکی از مهمترین منابع برای کسب اطلاعات و داده‌های مورد نیاز برای شرکت‌های تحقیقات بازاریابی هستند. زیرا هر فرد اطلاعاتی در مورد علایق و سلایق خود را از طریق لایک‌ها و کامنت‌های خود در این شبکه‌ها منتشر می‌کند. بنابراین یک فرد متخصص می‌تواند به راحتی با تحلیل این داده‌ها به نیازهای مشتری خود در زمینه تولید محصول جدید یا توسعه محصول دست یابد. از این رو بسیاری از متخصصان بازاریابی به کمک داده‌های به دست آمده از رسانه‌های اجتماعی و با توجه به مسائل روانشناسی شبکه‌های اجتماعی به ارائه مشاوره برای کسب و کارها می‌پردازند.

 

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل