آخرین مطالب

طراحی استراتژی فروش
طراحی استراتژی فروش
طراحی استراتژی فروش

طراحی استراتژی فروش راه‌حلی برای بهبود فرآیند فروش کسب و کارها

شاید بتوان گفت طراحی استراتژی فروش یکی از مهمترین مراحلی است که فرآیند فروش محصولات را تحت تاثیر قرار می‌دهد. زیرا پس از اتمام تولید یک محصول جدید، در صورتی که مشتریان و مصرف‌کنندگان نهایی تمایل زیادی به خرید محصول ما نداشته باشند. زنگ خطری برای کسب و کار ما زده می‌شود. این زنگ خطر به ما اعلام می‌کند که در طراحی استراتژی فروش و یا بازاریابی دچار اشتباهاتی هستیم. که اگر تمام این مراحل را به درستی پیش رفته باشیم. فروش محصول ما حتی قبل از تولید انبوه آغاز می‌شود.

اما طراحی استراتژی فروش آنقدرها هم آسان نیست. بلکه نیاز به بررسی و تحقیقات فراوانی دارد. یعنی موارد مختلفی باید به دقت بررسی شوند تا در نهایت مدیر بازاریابی و مدیر فروش یک شرکت دست در دست هم داده و به طراحی استراتژی فروش دست بزنند. زیرا بخش فروش محصولات با تک تک بخش‌ها در ارتباط است. در واقع اگر در بخش ایده‌پردازی مشکلی وجود داشته باشد. همین مشکل در بخش فروش خود را به شکل دیگری نمایان می‌کند. از این رو در ادامه این مطلب سعی کرده‌ایم برخی از مهمترین مواردی را که قبل از طراحی استراتژی فروش باید مد نظر قرار گیرد، گردآوری کنیم. اگر شرکت شما هم در طراحی استراتژی فروش دچار مشکلاتی است در ادامه با ما همراه باشید.

نکاتی در رابطه با طراحی استراتژی فروش برای کسب و کارها

صرف بودجه کافی برای فروش و بازاریابی

متاسفانه تفکر سنتی موجود در بسیاری از صاحبان کسب و کار باعث می‌شود که دچار ضررهای جبران ناپذیری شوند. زیرا بسیاری از این افراد تصور می‌کنند که با تولید و معرفی محصول کار آن‌ها به پایان می‌رسد و انتظار دارند که محصولات آن‌ها توسط مشتریان خریداری شود. در حالی که پس از مرحله‌ی معرفی محصول نوبت بازاریابان فرا می‌رسد که طبق استراتژی‌های خاصی پیش روند. و مردم را متوجه کنند که محصول تولید شده ارزش ویژه‌ای برای آن‌ها ایجاد می‌کند. بنابراین این مرحله نیز نیازمند صرف بودجه است. از سوی دیگر نیز طراحی استراتژی فروش نیز باید توسط متخصصان این حوزه انجام گیرد. بنابراین در صورتی که مدیر یک کسب و کار انتظار دارد که طرح او با نرخ بازگشت سرمایه‌ی بالایی به سوددهی برسد. باید بودجه‌ی کافی برای بازاریابی و طراحی استراتژی فروش آن صرف کند. زیرا این کار نوعی سرمایه‌گذاری بلند مدت برای او محسوب می‌شود.

سرمایه‌گذاری بر روی بازار هدف به شکل ایده‌آل

بازار هدف هر کسب و کار معمولا در ابتدای کار آن مشخص می‌شود. اما در ابتدای کار معمولا سرمایه‌گذاری بیش از اندازه بر روی این بازار هدف چندان منطقی نیست. زیرا عوامل مختلفی در موفقیت و سوددهی کسب و کارها دخیل هستند. و ممکن است عوامل مختلفی دست در دست هم دهند تا این بازار هدف را عوض کرده یا جا به جا کنند. بنابراین توجه به سیستم مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM بهترین وسیله برای بررسی بازار هدف است. زیرا CRM تمام اطلاعات موجود از مشتریان مختلف را در خود ذخیر می‌کند. از این رو در پایان هر سال میزان فروش هر محصول و مشتریان وفادار یک برند به راحتی مشخص می‌شود. همین اطلاعات این امکان را برای صاحبان کسب و کارها فراهم می‌کنند تا به صحیح‌ترین شکل ممکن بر روی بازار هدف خود سرمایه‌گذاری کرده و مشتریان ایده‌آل خود را شناسایی کنند.

تقویت ویژگی‌های منحصر به فرد

مطمئنا هر برندی ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که باعث می‌شود از رقبای خود پیشی بگیرد. در طراحی استراتژی فروش برای یک کسب و کار معمولا بر روی این ویژگی‌های منحصر به فرد بیشتر تاکید می‌شود. زیرا این ویژگی‌های منحصر به فرد باعث می‌شوند که فرآیند تبلیغات و بازاریابی کسب و کارها به خوبی پیش روند. و میزان فروش نیز به تبع آن افزایش یابد. از این رو می‌توان گفت که تقویت ویژگی‌های منحصر به فرد یکی از مهمترین عواملی است که باعث موفقیت طراحی استراتژی فروش کسب و کارها می‌شود.

تحلیل بزرگ داده‌ها و توجه به داده‌های موجود در CRM

بزرگ داده‌های به دست آمده از سایت و شبکه‌های اجتماعی و داده‌های ثبت شده در سیستم CRM یک شرکت بیانگر واقعیت‌های موجود در شرکت است. تحلیل این داده‌ها در طراحی استراتژی فروش نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند. زیرا تحلیل بزرگ داده‌ها اطلاعات جامعی در مورد نیاز مشتری و علاقمندی‌های او در اختیار صاحبان کسب و کار قرار می‌دهد. از طرفی نیز بررسی بازخورد پست‌های شبکه‌های اجتماعی به کمک روانشناسی شبکه‌های اجتماعی به صاحبان کسب و کار کمک می‌کند تا با کمک روش‌هایی که بیشترین بازخورد را دارند. به تدوین و طراحی استراتژی فروش خود اقدام کنند.

انتخاب استراتژی بازاریابی مناسب

نکته‌ی مهمی که قبل از طراحی استراتژی فروش باید مد نظر قرار گیرد. این است که فروش رابطه‌ی مستقیمی با بازاریابی دارد. به عبارت دیگر اگر به عنوان صاحب یک کسب و کار انتظار دارید که فروش محصولات خود را به میزان معینی برسانید. باید استراتژی‌های بازاریابی خود را به شکل جدی‌تری دنبال کنید. زیرا یک بازاریابی موفق فروش بیشتری را نیز با خود به همراه خواهد داشت.

افزایش ارتباطات

افزایش ارتباطات یکی از مهمترین مسائلی است که قبل از طراحی استراتژی فروش باید مورد توجه قرار گیرد. به عبارت دیگر ارتباط با افراد جدید فرصتی را برای شما فراهم می‌کند تا به معرفی محصولات خود پرداخته و در طراحی استراتژی فروش کانال ارتباطی با آن‌ها را نیز مد نظر قرار دهید. زیرا ارتباط با افراد مختلف راه مناسبی را برای ورود به بازارهای مختلف فراهم می‌کند. بازارهایی که مشتریان جدیدی در آن حضور دارند. و رفع نیازهای مختلف این مشتریان می‌تواند طراحی استراتژی فروش شرکت‌های مختلف را تحت تاثیر قرار دهد.

انتخاب معیار مناسب

پس از طراحی استراتژی فروش و اجرای آن وارد بخش نتیجه‌گیری می‌شویم. اما سنجش میزان موفقیت باید با معیارهای مناسبی صورت بگیرد. به عنوان مثال اگر برای بررسی میزان موفق بودن استراتژی فروش خود موقعیت فعلی خود را با موقعیت سایر رقبا مقایسه می‌کنید. باید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که با آن‌ها در یک سطح قرار دارید. زیرا تنها در این صورت است که مقایسه شما صحیح خواهد بود. از طرفی میزان پیشرفت شما وابسته به موقعیت فعلی شما است. بنابراین در طراحی استراتژی فروش در سال‌های آینده نیز بهتر است موقعیت خود را همواره در نظر داشته باشید.

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل