آخرین مطالب

افزایش فروش محصول
افزایش فروش محصول
افزایش فروش محصول

۱۰ راه ساده برای بهبود فرآیند فروش و افزایش فروش محصول

بهبود فرآیند فروش و افزایش فروش محصول از بزرگترین چالش‌هایی هستند که کسب و کارهای امروزی با آن رو به رو هستند. زیرا امروزه روش‌های بازاریابی سنتی جای خود را به روش‌های بازاریابی دیجیتال داده‌اند. همین موضوع نیز باعث می‌شود که پیش بینی نتیجه به ویژه برای کسب و کارهای سنتی سخت یا غیر قابل برآورد باشد. اما در نهایت هدف همه صاحبان کسب و کار افزایش فروش محصول و سودآوری بیشتر است.
به عنوان یک صاحب کسب و کار، صرف نظر از اینکه در چه زمینه‌ای فعالیت دارید. برای دستیابی به افزایش فروش محصول خود در عصر حاضر به روش‌های دیجیتالی و مدرن متوسل شوید. در ادامه چند راه‌حل ساده برای بهبود فرآیند فروش و افزایش فروش محصول گردآوری شده است. هر چند ممکن است تمام این راه‌حل‌ها در زمینه‌ی فعالیت کسب و کار شما عملی نباشد. اما امیدوارم بتواند یک دید کلی در این زمینه در اختیارتان قراردهد.

۱۰ نکته ساده برای افزایش فروش محصول

۱) بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی

در عصر حاضر بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی به یکی از اساسی‌ترین روش‌های افزایش فروش محصول تبدیل شده است. زیرا بیشتر مردم به شبکه‌های اجتماعی دسترسی دارند و از آن‌ها برای یافتن و بررسی کالاهای مورد نیاز خود استفاده می‌کنند. برای اینکه این مورد برایتان ملموس‌تر شود، کافی است نگاهی به پیج اینستاگرام خود داشته باشید. اگر با دقت تمام پیج‌هایی را که دنبال می‌کنید را بررسی کنید. تعداد زیادی آرایشگاه، خرده‌فروشی آنلاین، فروشگاه‌های فیزیکی که به معرفی محصولات خود می‌پردازند، برندهای معروف و ... خواهید یافت.
البته اینستاگرام تنها نمونه‌ی کوچکی از این رسانه‌های اجتماعی است. زیرا هر کسب و کاری بسته به زمینه‌ی فعالیتش رسانه‌ی مناسبی را برای بازاریابی انتخاب می‌کند. اما در هر زمینه‌ای هم فعالیت دارید مطمئن باشید شبکه‌های اجتماعی می‌توانند با ایجاد یک پل ارتباطی بین شما و مخاطبانتان سهم از بازار شما را افزایش داده و باعث افزایش فروش محصول شما شوند.

۲) برگزاری کمپین

برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی یکی از موثرترین راه‌های معرفی محصول یا برند است. طبیعتا پس از شناخته شدن یک برند نیز مرحله‌ی اعتمادسازی در مشتری و افزایش فروش محصول فرا می‌رسد.
جالب است بدانید که برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی از نظر روانشناسی مخاطبان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بنابراین اگر دانش اندکی در مورد روانشناسی شبکه‌های اجتماعی داشته باشید. به راحتی می‌توانید مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دهید. زیرا انتخاب روش مناسب برای برگزاری کمپین نیز خود چالشی است که باید قبل از هر چیز مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال شاید بتوان گفت کمپین‌های تولید محتوا توسط کاربر بیشتر از سایر روش‌ها می‌توانند روحیه مثبت در مخاطب ایجاد کنند.

۳) تغییر استراتژی قیمت گذاری

در برخی موارد افزایش فروش محصول مستلزم ایجاد تغییر در استراتژی قیمت گذاری است. زیرا اگر برآورد دقیقی از هزینه‌ها صورت نگیرد. این احتمال وجود دارد که قیمت محصولات شما بیش از انتظار مشتری باشد. یا ارزشی که محصول شما تولید می‌کند به اندازه قیمتی که برای آن تعیین شده است نباشد. بنابراین در بسیاری از موارد تغییر استراتژی قیمت گذاری و طراحی استراتژی فروش مناسب می‌تواند راهی برای افزایش فروش محصول باشد.

۴) ارائه تخفیف ویژه

در هر زمینه‌ای فعالیت کنید. مشتریان شما از ارائه‌ی تخفیف ویژه استقبال خواهند کرد. مخصوصا اگر این تخفیف در فصل‌های درستی در نظر گرفته شود. از بعد روانشناسی حتی اگر تخفیف در نظر گرفته شده شما کم هم باشد ذهنیت مثبتی در مشتری ایجاد می‌کند. از این رو ارائه تخفیف فصلی و در نظر گرفتن تخفیف برای مشتریان وفادار یکی از راه‌های افزایش فروش محصول است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید زمانی که تخفیف ویژه‌ای برای مشتریان وفادارتان در نظر می‌گیرید. همدلی بیشتری نسبت به برند شما پیدا می‌کنند. از این رو تمایل بیشتری برای خرید محصولات شما از خود نشان می‌دهند.

۵) افزایش سهم از ذهن مشتری

در هر کسب و کاری و در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کنید سعی کنید برند شما به اولین گزینه‌ای تبدیل شود که به ذهن مخاطب می‌رسد. این موضوع در اصطلاح سهم از ذهن مشتری نامیده می‌شود. یعنی اگر مخاطبان شما به محض نیاز به خرید محصول یا دریافت خدماتی در یک حوزه خاص به عنوان اولین گزینه به شما فکر کنند. در طولانی مدت می‌تواند افزایش فروش محصول شما را به ارمغان بیاورد. معمولا افزایش سهم از ذهن مشتری مستلزم برنامه‌ریزی بلند مدت و به کارگیری روش‌های خلاقانه است. و انتظار افزایش فروش محصول به محض اجرای یک استراتژی چندان منطقی و عملی نخواهد بود.

۶) آموزش کارکنان

کارکنان شما در حقیقت نماینده‌ی شما هستند که در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند. بنابراین نحوه‌ی برخورد هر کارمند به منزله رفتاری است که مشتری از شما می‌بیند. بنابراین سرمایه‌گذاری بر روی آموزش کارکنان یکی از مهمترین مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. هر چند نقش هر یک از کارکنان مستقیما روی هم تاثیر گذاشته و رفتار سازمانی کسب و کار شما را شکل می‌دهد. اما در این میان مسئولان بازاریابی و فروش معمولا تاثیر مستقیمی بر روی ایجاد ذهنیت در مشتری می‌گذارند. ذهنیتی که می‌تواند سبب کاهش یا افزایش فروش محصول شده و کل سازمان را تحت تاثیر خود قرار دهد.

۷) پایه‌گذاری باشگاه مشتریان

اگر با دقت کسب و کارهای مختلف را بررسی کنید. متوجه می‌شوید که بیشتر آن‌ها پایگاهی را برای ارتباط بیشتر با مشتریان و استفاده از نظرات و انتقادات و پیشنهادات آن‌ها در نظر می‌گیرند. زیرا مشتریان فعلی هر کسب و کاری مهمترین عامل افزایش فروش محصول و کمک به بهبود فرآیند ارائه خدمات هستند. از این رو تشکیل باشگاه مشتریان ساده‌ترین روش برای برقراری ارتباط بیشتر با آن‌ها و اطلاع از نظرات و سلایق آن‌ها می‌باشد. از سوی دیگر نیز در نظر گرفتن امتیاز ویژه برای مشتریان وفادار و قرعه کشی‌های فصلی در باشگاه مشتریان نیز می‌تواند یکی از ساده‌ترین روش‌های معرفی محصول جدید و افزایش فروش محصول تلقی شود.

۸) هدف گذاری صحیح

در بسیاری از موارد مشکلات فروش محصول ریشه در هدف گذاری سازمان دارد. اگر بازار هدف و مشتریان هدف یک کسب و کار به درستی انتخاب نشوند. مطمئنا این سازمان در بخش بازاریابی و فروش محصولات خود نیز دچار مشکل خواهد شد. از سوی دیگر نیز یکی از بزرگترین مشکلاتی که بسیاری از کسب و کارها در زمینه افزایش فروش محصول خود با آن مواجه هستند. هدف گذاری زمانی غیر منطقی است. به عبارت دیگر اگر کسب و کاری قصد دارد در عرض یک سال میزان فروش محصولات خود را دو برابر کند. باید از همین الان استراتژی‌های بازاریابی مختلفی را به منظور افزایش فروش محصول خود به کار گیرد تا در یک سال آینده این کار به بار بنشیند.

۹) برقراری ارتباط عاطفی با مشتریان

شاید برای شما هم جالب باشد که طبق تحقیقات انجام شده تصمیمی که مشتریان هنگام خرید یک محصول می‌گیرند تصمیمی کاملا احساسی است. یعنی منطق کمترین نقش را در تصمیم‌گیری مشتریان برای خرید محصولات یک برند ایفا می‎کند. از این رو برقراری ارتباط عاطفی با مشتریان و تحت تاثیر قرار دادن آن‌ها نقش موثری در افزایش فروش محصول دارد. یعنی اگر مشتریان حس و تجربه‌ی خوبی از یک برند داشته باشند به نوعی سرمایه‎گذاری بلند مدت برای آن کسب و کار است که می‌تواند در طولانی مدت سبب افزایش فروش محصول شود.

۱۰) توجه به بخش روابط عمومی

بخش روابط عمومی یکی از مهمترین بخش‌های موجود در هر کسب و کاری است. که فعالیت‌های آن باید به صورت جدی دنبال شود. زیرا بخش روابط عمومی وظیفه برقراری ارتباط با سایر کسب و کارها و جذب مشتریان جدید و به تبع آن افزای فروش محصول ایفا می‌کند. بنابراین اگر مسئول روابط عمومی یک شرکت فرد متخصصی بوده و توانایی برقراری ارتباط با افراد مختلف را داشته باشد. می‌تواند نقش پر رنگی در افزایش فروش محصول و تثبیت موقعیت شرکت ایفا کند.

 

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل