آخرین مطالب

چگونه مشتریان خود را به دوستان همیشگی‌مان تبدیل کنیم؟

این روزها معنای کسب‌و‌کار با گذشته تفاوت چشمگیری داشته است. رویکرد شرکت‌های بزرگ امروزی به گونه‌ای است که دیگر مشتریان را شبیه به یک کیسه‌ی پول نمی‌بینند! بلکه به جای آن سعی در ایجاد ارتباطی فراتر از فروشنده-مشتری با آنان داشته و دست دوستی به سمت آنان دراز می‌کنند. بدیهی است که یک دوست کاملا با طرز تفکر دوست خود آشناست و در مواقع نیاز می‌تواند پیشنهادات مفید و سازنده‌ای را برای او ارائه کند.
دوستی یک شرکت و کسب‌و‌کار با مشتریانش نیز دقیقا به همین معناست. هنگامی که شما بتوانید روابط دوستانه‌ای با مشتریان خود برقرار کنید از مزایای یک دوستی شیرین بهره‌مند خواهید شد. به این معنا که به به مرور زمان خواهید توانست با سلایق آن‌ها بیشتر آشنا شده و پیشنهادات سازنده و مفیدتری از محصولات و خدمات خود به آن‌ها ارائه کنید و در مقابل آن‌ها نیز به شما وفادار خواهند بود و تحت هر شرایطی هم‌قدم با شما پیش خواهند آمد. در این مطلب قصد داریم تا چند رویکرد برای ایجاد رابطه‌ای دوستانه با مشتریان را به شما معرفی کنیم. اگر شما نیز قصد ایجاد چنین رابطه‌‌ی صمیمانه‌ای را دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

5 راهکار برای ایجاد رابطه‌ی صمیمانه با مشتریان

1- قابل اعتماد باشید
اطمینان و اعتماد بخش بسیار مهمی از یک رابطه‌ی دوستانه است و شما باید برای جلب اعتماد مشتریان خود تلاش کنید. دوستان خوب کاملا روی همدیگر حساب می‌کنند! اگر شما بتوانید اعتماد مشتریان خود را به دست آورید، هر یک از آن‌ها محصولات و خدمات شما را به دوستانشان نیز معرفی خواهند کرد. نکته‌ی مثبت اینجاست که مشتریان در ابتدای کار به طر طبیعی به شما اعتماد خواهند کرد. شما نیز باید با حفظ و افزایش کیفیت محصولات خود و ارائه‌ی یک پشتیبانی کامل از آن‌ها، این اعتماد را پابرجا نگه‌دارید.


متاسفانه تکنیک‌های اشتباه فروش برخی از صنایع، اعتماد مشتریان را به شرکت‌ها و فروشندگان خدشه‌دار کرده است. در نتیجه اگر تیم فروش شما بتواند این اعتماد لکه‌دار را مجددا غبارروبی کرده و به سمت خود جلب کند، بیشتر مسیر جلب اعتماد را طی کرده است. اگر شما بتوانید در هنگام نیاز دقیقا خدمات و محصولات ضروری را به آن‌ها پیشنهاد دهید، مشتریان در مواقع غیرضروری نیز به سراغ شما خواهند آمد. فروش محصولات غیرضروری و یا با قیمت بالا ممکن است در کوتاه مدت برای شما سودآور باشد، اما بدون شک در طولانی‌مدت هیچ مشتری و دوست فداداری نخواهید داشت.

2- پیشبینی نیازهای مشتری
همانطور که گفتیم، دوستان خوب به خوبی از سلایق یکدیگر خبر دارند. در نتیجه شما نیز باید تمامی تلاش خود را در راستای شناخت نیازهای فعلی و یافتن الگویی برای پیشبینی نیاز‌های آینده مشتریان بکنید. نرم‌افزارها و ابزار زیادی در این زمینه به کمک شما خواهند آمد. به کمک این نرم‌افزارها خواهید توانست تا الگوی علایق مشتریان خود را کشف نموده و محصولات مرتبط با علایق و سفارشات آن‌ها را به مشتریان پیشنهاد دهید.
با این حال پیشبینی نیازها تنها به سفارش خدمات و محصولات خلاصه نمی‌شود. گاهی ممکن است مشتریان شما به اطلاعاتی در مورد موضوع خاصی احتیاج داشته باشند. در این مواقع شما می‌توانید اطلاعات مفید و کاربردی خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. تصور کنید که مشتریان شما هنگامی که فایل حاوی اطلاعات مورد نیازشان را دریافت می‌کنند و یا بر روی وبلاگ شرکت شما مشاهده می‌کنند، تا چه اندازه‌ای خوشحال و سرمست خواهند شد! توجه داشته باشید که اغلب نیازهای مشتریان شما ممکن است مشابه یکدیگر باشد. در نتیجه با ارائه‌ی یک پاسخ مناسب، با یک تیر چندین هدف را به دست خواهید آورد!

3- همیشه بیش از درخواست مشتریان در خدمت آن‌ها باشید
گاهی یک کار اضافی ساده می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی را به همراه داشته باشد. برای مثال تصور کنید که مشتری شما پس از انجام سفارش و خرید، منتظر رسیدن محصول خود است. شاید این شخص انتظار گزارش لحظه به لحظه از تغییر وضعیت سفارش خود را نداشته باشد، اما یک تماس ساده‌ی تلفنی در این هنگام و دادن اطمینان خاطر به آن‌ها از پیشروی روند سفارش محصول آن‌ها را بسیار خوشحال خواهد کرد.


علاوه بر این گاهی می‌توانید از روش‌های دیگری مانند قرار دادن یک هدیه کوچک در کنار محصول آن‌ها و یا ارائه‌ی یک خدمت رایگان در کنار خدمات درخواستی آن‌ها استفاده کنید. شاید این کار در ظاهر برای شما کمی (و فقط کمی!) هزینه‌بر باشد. اما نتایج آن باعث شگفتی شما خواهد شد! با این کار آوازه‌ی سخاوت و دوستی شما در هرکجایی خواهد پیچید و به زودی دوستان جدید بسیاری برای خود به دست خواهید آورد و دوستی‌های قدیمی شما مستحکم‌تر خواهد شد. در نتیجه همین هزینه‌ی اندک زودتر از چیزی که تصورش را می‌کنید به یک سرمایه‌گذاری سودمند بدل خواهد گشت.

4- در مواقع بحرانی، دست دوستی به سمت مشتریان خود دراز کنید
گاهی ممکن است اتفاقات پیشبینی نشده و ناخوشایندی برای مشتریان شما به وجود آید. برای مثال تصور کنید که یک منطقی از کشور با یک بلای طبیعی مانند زلزله و یا طوفان تخریب شده و مشتریانی که در آن مناطق زندگی می‌کردند، دارایی‌های خود را از دست داده‌اند. در این موارد حتی اگر قرض و قسطی از طرف آن‌ها دارید، بهتر است که به جای مراجعه به مقامات قضایی برای دریافت وجه مورد نظر خود، به آن‌ها فرصت بیشتری بدهید.


همچنین یک تماس تلفنی در شرایط بحرانی به آن‌ها و دادن اطمینان خاطر از اینکه کسب‌و‌کار شما تحت هر شرایطی پشتیبان، حامی و دوست آن‌ها خواهد بود، می‌تواند باعث ایجاد یک حس صمیمیت و دوستی بی‌حد و مرزی در میان شما و مشتریان‌تان شود.

5- در مقابل هر مشتری، شخصیت مناسبی را برای خود انتخاب کنید
دو دوست ممکن است به صورت رسمی با یکدیگر صحبت کنند، و یا در مواقعی با لحنی صمیمی‌تر گفت‌و‌گو کرده و با هم شوخی بکنند. اگر قصد دوستی با مشتریان خود را دارید، بهتر است در برابر هر مشتری و مطابق شخصیت و رفتار آن‌ها، شما نیز شخصیت مناسبی را انتخاب کنید. هرچند که این کار در برابر مشتریان کمی سخت به نظر می‌رسد، اما اگر شما بتوانید متناسب با شخصیت و نیاز هر یک از مشتریانتان با آن‌ها ارتباط برقرار کنید، این تعامل دوطرفه بسیار لذت‌بخش‌تر خواهد شد.
هنگامی که برای اولین بار و از سمت یک مشتری ناشناخته تماسی را دریافت می‌کنید، سعی کنید صدای شما شاد و گرم باشد. پس از چند جمله صحبت به کلیات شخصیت شخص مقابل پی‌خواهید برد و درنتیجه قادر خواهید بود تا ادامه‌ی گفت‌و‌گوی خود را به دلخواه نیاز و شخصیت مشتریتان ادامه دهید.

شما نمی‌توانید دوستان زیادی داشته باشید اگر...
با افزایش تعداد مشتریان شما، ممکن است نتوان ارتباطی دوستانه با تک به تک آن‌ها داشت و این کار در یک خوش‌آمدگویی در اولین دیدار و یا حل مشکلات آن‌ها در هنگام مراجعه به شما خلاصه شود. با این حال با یک سیستم مدیریت روابط مشتری (یا همان CRM) خوب می‌توانید به کارکنان خود (و به خصوص کسانی که بیشتر با ارباب رجوع ارتباط مستقیمی دارند) آموزش‌های لازم را بدهید تا رفتار شایسته و درخور شخصیت دوستانتان با آن‌ها داشته باشند.

 

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل