آخرین مطالب

از هشتگ‌ها تا توییت‌ها، راهنمایی برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در صنعت خرده‌فروشی  - بخش دوم و پایانی
از هشتگ‌ها تا توییت‌ها، راهنمایی برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در صنعت خرده‌فروشی  - بخش دوم و پایانی
از هشتگ‌ها تا توییت‌ها، راهنمایی برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در صنعت خرده‌فروشی  - بخش دوم و پایانی

از هشتگ‌ها تا توییت‌ها، راهنمایی برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در صنعت خرده‌فروشی - بخش دوم و پایانی

از شبکه‌های اجتماعی برای هدایت مشتریان به فروشگاهتان استفاده کنید

گاهی اوقات می‌توانید با ارائه تخفیف یا پیشنهادات فروش اغوا کننده، به این هدف برسید. اما فکر کنید چه راه‌های دیگری هست تا مشتریان، بی‌درنگ خود را به فروشگاه شما برسانند. مثلا می‌توانید سمینار یا نشستی را با یکی از افراد مشهور و برجسته حوزه کاری خودتان برگزار کنید. یا هر اتفاق دیگری که تجربه آن به صورت آنلاین غیر ممکن باشد. مثلا اگر شما فروشنده بازی‌های ویدئویی هستید و قصد دارید بازی جدیدی را به فروش برسانید که کنسول آن کمی بعدتر عرضه می‌شود، می‌توانید از مشتریان دعوت کنید تا با حضور در فروشگاه شما، تجربه این بازی را پیش از عرضه رسمی آن، داشته باشند و برای پیش خرید آن اقدام کنند. حتی بد نیست یک قرعه‌کشی ترتیب بدهید و به برنده خوش شانس، یک دستگاه کنسول جدید هدیه بدهید! اطمینان داشته باشید که کمی بعد برای خرید بازی به فروشگاهتان بازخواهد گشت.

همه چیز را به هم گره بزنید!

ممکن است در فروشگاه با مشتریانی رو‌به‌رو باشید که بدون شناخت از شبکه های اجتماعی شما، از فروشگاهتان خرید می‌کنند. می‌توانید حلقه ارتباطی خودتان را با ارائه مشوقهایی برای آنها کامل کنید. برای کسانی که پستهایشان در شبکه‌های اجتماعی را با هشتگ رسمی شما به اشتراک می‌گذارند، تخفیف در نظر بگیرید و از آنها بخواهید که در مراجعه بعدی به فروشگاه، پستهای شان را به مسئول صندوق نشان دهند و تخفیف یا هدیه خود را دریافت کنند.

داستان‌سرایی بصری

 احتمالا تا حالا متوجه شده‌اید که برای آنکه بخواهید به بیشترین سطح توجه و مشارکت مخاطبان دست پیدا کنید،‌ تصاویر از متون و کلمات مفیدتر هستند. به همین ترتیب تاثیر یک ویدئوی خوب بسیار بیشتر از یک عکس است. به شرط آنکه قواعد ساخت یک ویدئو تبلیغاتی را به خوبی رعایت کرده باشید.

مطابق آمار سیسکو (Cisco)‌ تا سال 2020، بیش از 80 درصد ترافیک اینترنت، ناشی از تماشای محتوای ویدئویی خواهد بود. همین حالا هم در فیس‌بوک، ویدئوها به دیگر انواع محتوا ترجیح داده می‌شوند به ویژه اگر در بستر فیس‌بوک لایو (Facebook Live) به اشتراک گذاشته شوند. تصاویر، شکلک‌ها و ویدئو در جلب  توجه مشتریان، بسیار موثر عمل می‌کنند، خصوصا اگر به شیوه‌ای صحیح تهیه و منتشر شوند.

تصور کنید که می‌خواهید از یک ویدئو به عنوان CTA  (Call to Action) استفاده کنید. هدف شما این است که مشتری علاقه‌مند شود سپس سرگرم شود و در نهایت به تعامل با شما مجاب شود. این تعامل می‌تواند سرزدن به وب سایت شما، به اشتراک گذاشتن ویدئوی دیده شده، اظهار نظر و گذاشتن کامنت درباره آن و حتی آمدن به فروشگاه و خرید کردن باشد. ویدئو آنباکسینگ‌ها (Unboxing Video)‌ به طور شگفت‌انگیزی پرطرفدار هستند. بنابراین اگر شما صاحب یک فروشگاه پوشاک هستید، هیچ چیز جذاب‌تر از پخش ویدئوآنباکسینگ مربوط به آخرین بسته نمونه کالای رسیده از سوی طراح لباس نخواهد بود.

بر خلاف برخی ادعاها، هیچ زمان ایده‌آلی برای طول مدت ویدئوهای تبلیغاتی نعریف نشده‌ است. با این حال به نظر می‌رسد که یک ویدئوی 2 دقیقه‌ای مناسب باشد. ازآنجاییکه بازه توجه انسان معاصر بسیار کوتاه و محدود است، شاید با افزایش طول ویدئوها، تعداد تماشاگران آنها کاهش پیدا کند. این بدان معنی نیست که هیچ کس یک ویدئو 4 یا 10 دقیقه‌ای را تماشا نخواهد کرد بلکه انتخاب موضوع و نحوه مناسب نمایش در این شیوه بسیار حائز اهمیت است. 

ترافیک ارگانیک یا ترافیک ناشی از تبلیغات پولی؛ کدام یک؟

این موضوعی است که احتمالا هر کسب و کاری به آن فکر می‌کند. تامین هزینه‌های تیم شبکه‌های اجتماعی، باعث می‌شود که برای تبلیغات، با کمبود بودجه رو‌به‌رو باشید. استفاده از تبلیغات پولی در شبکه‌های اجتماعی ممکن است این دو پیامد را برایتان داشته باشد: اولا تبلیغات شما برای کسانی که نسبت به شما و برندتان آگاهی دارند هم به نمایش درخواهد آمد. ثانیا کیفیت پست‌های شما به علت استفاده از پلتفرم‌های آماده پایین خواهد آمد.

اگر تصمیم گرفتید که فقط روی ترافیک ارگانیک تمرکز کنید، بهتر است کاری کنید که مشتریان، بیشترین مشارکت و درگیری را با پستهای شما داشته باشند. هر چه مشتریان فعالیت بیشتری روی پستهای ارسالی شما داشته باشند، یعنی آنها را ببینند، در موردشان نظر بدهند و با دیگران به اشتراک بگذارند، شانس دیده شدن پستها در صفحه آنها و دیگر دوستانشان افزایش می‌یابد. الگوریتمهای رتبه بندی، به شدت به کسانی که تبلیغ می‌کنند علاقه دارند. پس بهتر است بودجه محدودی برای تبلیغات در نظر بگیرید و کماکان با قدرت روی ترافیک ارگانیک کار کنید.

ایجاد ترافیک ارگانیک با استفاده از شبکه‌های اجتماعی

مثال‌هایی از نمونه‌های موفق:

زمانی که در اجرای این استراتژی موفق باشید، تعداد مشتریان شما و میزان وفاداری آنها افزایش پیدا خواهد کرد. البته باید گفت که شرکت‌هایی که توانایی اجرای موفقیت‌آمیز این راهکار را دارند، زیاد نیستد. اینجا به نمونه‌هایی از آن اشاره می‌کنیم:

استپلز (Staples):

چطور می‌توان با لوازم اداری دیگران را سرگرم کرد؟ استپلز راهش را پیدا کرده‌است. این شرکت به‌خاطر توییت‌های هوشمند، جذاب و گیرایش معروف است و این شیوه را برای پاسخ دادن به توییت‌های دیگران نیز به کار می‌بندد. به این ترتیب آنها اکنون بیش از 320 هزار فالوور دارند. استفاده هوشمندانه و خلاق از تصاویر و ویدئوها، منجر به حفظ علاقه‌مندی کاربران شده است و پاسخ به توییت‌های معمولی با جملاتی مثل "امروز موهایم را با لوازم اداریم مرتب می‌کنم." تعداد فالورهایشان را هر روز بیشتر کرده‌است.

وندیز(Wendy's):

شاید یکی از بهترین مثال‌های موفق در زمینه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، وندیز ( مجموعه رستوران‌های زنجیره‌ای بین‌المللی) باشد.

 یکی از طرفداران وندیز به نام کارتر ویلکرسون (Carter Wilkerson) سوالی را در صفحه توییتر وندیز مطرح کرد:‌ در برابر چند توییت مجدد(Retweet) یک سال ناگت رایگان به من هدیه می‌دهید؟ وندیز فورا و بدون تحقیق در مورد این موضوع، پاسخ داد: 18 میلیون! در حالی که رکورد بیشترین توییت مجدد تا آن لحظه 3 میلیون و 400 هزار بار بود. با اینکه دستیابی به‌‌ این رکورد، مشکل یا حتی غیر ممکن به نظر می‌رسید، اما موج ایجاد شده به وسیله آن به حدی جذاب و فراگیر بود که حتی برندهای مطرحی مانند گوگل (Google)، مایکروسافت (Microsoft) و اپل (Apple) و همینطور تعدادی از شخصیتهای معروف و بسیاری از کاربران دیگر هم با آن همراه شدند. وندیز با مشاهده این روند، فرصت را مغتنم شمرد و کمپینی انسان‌دوستانه و اجتماعی را در جهت مسئولیت‌های اجتماعی برند،‌ تدارک دید. به این ترتیب در صورت شکسته شدن رکورد قبلی، وندیز 100 هزار دلار را به بنیاد خیریه «دیو توماس» (Dave Thomas Foundation for Adoption) اهدا می کرد. هزینه‌های این کمپین که هشتگ #NuggsForCarter‌ هم برای آن استفاده می‌شد، از طریق مشارکت با شرکت‌های عرضه کننده خدمات کارت اعتباری تامین شد تا هم کارتر به یک سال ناگت رایگان برسد و هم 100 هزار دلار برای اهداف خیریه جمع آوری شود.

قواعد شبکه‌های اجتماعی :

می‌توان گفت که شبکه‌های اجتماعی، افق‌های مبهم و ناشناخته‌ای از فعالیت‌ها را برای کسب و کارها گشوده‌اند. ممکن است کمپینی که برای یک شرکت به خوبی جواب داده‌است برای شرکت دیگری با شکست مواجه شود. سوالی که همیشه مطرح می شود این است: آیا باید روی محتوا تمرکز کرد یا مخاطبان؟ پاسخ می‌تواند هر دو یا یکی از گزینه‌ها باشد. در حقیقت هیچ پاسخ روشن و مشخصی وجود ندارد. هر کمپینی ممکن است موفق باشد یا شکست بخورد. با این حال بهتر است قواعد کلی را در نظر داشته باشید. ممکن است بعضی‌ها مانند وندیز، با ایجاد تمایز و شیوه‌ای متفاوت، موفقیت را تجربه کنند اما شاید بهتر باشد که دیگر شرکتها روی تمایلات مشتریان متمرکز باشند.

در نهایت شما باید با آزمون و خطا، شبکه اجتماعی مناسب خودتان را بیابید و شیوه موفق تاثیرگذاری در آن را پیدا کنید. شیوه‌ای که در یک روز به خوبی جواب می‌دهد، ممکن است روز بعد اصلا مناسب نباشد. پس اشتیاق خود را حفظ کنید و به تلاش ادامه دهید. شاید تنها قاعده‌ای که نیاز دارید تا در هر شرایطی به آن پایبند باشید، تمرکز روی برند است. مثلا آیا لازم است که برندی مانند اسوس (ASOS) پستی در مورد آیفون منتشر کند؟ پاسخ کاملا روشن است. تنها در صورتی که ‌بخواهد تصویری با آخرین ست لباس تولید شده، به اشتراک بگذارد. مجددا تکرار می‌کنم: روی برندتان تمرکز داشته باشید!

نکته مهم دیگر اینکه وقتی وارد یک گفتگوی ادامه‌دار می‌شوید، باید از همیشه محتاط‌تر باشید. نقل ماجراهای دیگران به سود برند خودتان یا لحنهای تند و رک و بی پرده ممکن است موجب نارضایتی شود. سعی کنید در هر حال تعادل را در نظر داشته باشید.

برای آنکه بتوانید به بهترین شکل ممکن، فالوور‌ها را درگیر شبکه اجتماعی کنید، به برندتان شخصیت دهید. تصور کنید که اگر برند شما یک شخص بود، چه می‌کرد، چه شکلی بود، چگونه حرف می‌زد و از چه موضوعاتی حمایت می‌کرد؟ اما فراموش نکنید که گاهی ممکن است حمایت شما و برندتان از گروه یا تفکری خاص، باعث دردسر شود. همین چند سال پیش، مجموعه رستورانهای زنجیره‌ای چیک‌ -فیل- ای (Chick-fil-A) به خاطر حمایت مالی از گروه‌های مخالف ازدواج همجنس‌گرایان، با مشکلات زیادی مواجه شد. اما همیشه هم اینطور نیست. برند «داو»(Dove)‌کمپینهای موفقی را با درون‌مایه «اعتماد به نفس» و بر اساس تاثیر مثبت ویژگی‌های ظاهری و فیزیکی افراد به اجرا گذاشته‌است. به طور کلی می‌توان گفت که کمپین‌هایی که بیش از حد روی موضوع مشخصی مانور داده‌اند یا به نحوی دچار ابهام بوده‌اند، شاس موفقیت کمتری داشته‌اند. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که شما با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، خودتان را در معرض قضاوت قرار می دهید. بنابراین تا زمانی که ریسک این فعالیت را بر عهده نگیرید، نمی‌توانید انتظار برنده شدن داشته‌باشید.

کلام آخر

تا اینجا گفتیم که باید به سه موضوع مهم و اصلی توجه کنید:

  1. تیم بسازید
  2. از کارتان لذت ببرید و سرگرم کننده باشید 
  3. سعی کنید شنونده بهتری باشید

 

اشخاصی که به عنوان عضو تیم شبکه‌های اجتماعی برگزیده‌اید، در آن واحد با مشتریان دوست هستند، واحد پشتیبانی و خدمات شرکت شما را اداره می‌کنند و سفیرانی از جانب کسب و کار شما برای مشتریان هستند. به همین دلیل بسیار ضروری است تا افراد تیم، عاشق کارشان باشند و از خلق محتوای جدید، انتشار آن و تعامل با مشتریان، لذت ببرند. علاوه بر تمامی موارد فوق، تیم شما باید توانایی گوش دادن به مشتریان را داشته باشد.

این روزها، برای شکوفایی هرچه بیشتر یک برند، چاره‌ای جز فعالیت در شبکه‌های اجتماعی در قالب تبلیغات  به منظور ایجاد ترافیک ارگانیک وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که چشم‌انداز رسانه‌های اجتماعی، متغیر و با تحولات سریع است. در نتیجه همراهی با مشتریان در طول زمان و ایجاد علاقه و هیجان برای آنها در این بستر، نیازمند تحرک و پویایی مداوم شماست.

منبع: www.business.com

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل