آخرین مطالب

شبکه‌های اجتماعی ایرانی
شبکه‌های اجتماعی ایرانی
شبکه‌های اجتماعی ایرانی

شبکه‌های اجتماعی ایرانی، از شوخی تا واقعیت

حالا که تب استارت آپ و کسب و کار اینترنتی داغ است. خیلی‌ها دوست دارند یکی از کسب و کارهای موفق خارجی رو کپی‌برداری کنند. در بین انبوهی از سرویس هایی که با استدلال اوبر ایرانی، آمازون ایرانی، فیلان ایرانی و بیسار ایرانی راه اندازی می شوند؛ سالها است که سرویس هایی تحت عنوان شبکه‌های اجتماعی ایرانی کار می کنند. این شبکه‌های اجتماعی بیشتر از آنکه ما را به یاد یک سرویس لذت بخش و درگیر کننده بیاندارند؛ تداعی گر تقلید بی کیفیت و کورکورانه از سرویس های مشهور جهانی بوده اند.
اما در این بین، شبکه‌های اجتماعی با کیفیتی هم در بین شبکه‌های اجتماعی ایرانی راه اندازی شده‌اند که شاید تحت تأثیر بی اعتمادی مخاطب به سرویس های ایرانی، مورد بی مهری قرار گرفته اند. در ادامه به بررسی تاریخچه و برخی از این شبکه‌های اجتماعی ایرانی با کیفیت می‌پردازیم.

شبکه‌های اجتماعی ایرانی از آغاز تا کنون

نقطه شروع شبکه‌های اجتماعی ایرانی به اول دیماه سال ۱۳۸۳ و راه اندازی کلوب دات کام بر می‌گردد. کمتر از یک سال پس از راه اندازی فیسبوک، شرکت صبا ایده کلوب را به عنوان یک شبکه اجتماعی ایرانی و شبیه به فیسبوک راه اندازی کرد.

سال بعد ویسایت هم‌میهن به شکل انجمن‌های گفتگو پا به عرصه وجود گذاشت اما در ادامه امکانات شبکه‌های اجتماعی را هم اضافه کرد.

از سال ۱۳۸۷ شبکه‌های اجتماعی در دنیا به بلوغ کافی رسیده بودند و توانسته بودند توجه بسیاری از کاربران را به سوی خود جلب کنند. همین موضوع باعث شد تا تقاضا برای راه اندازی شبکه‌های اجتماعی ایرانی بالا برود. در این برهه بود که طراحان وب یک اسکریپت آماده به نام «phpfox» را فارسی کرده و به مشتریان خود می‌فروختند. Phpfox در آن زمان یک کپی‌برداری تمام‌عیار از فیسبوک بود و شما با نصب آن بر روی سرور خود و اتصال دامنه می‌توانستید یک فیسبوک ایرانی راه اندازی کنید.

تعداد زیادی شبکه اجتماعی ایرانی شبیه به فیسبوک به این شکل متولد شد تا سال ۱۳۹۱ که فیسنما به طور جدی تری سعی کرد رتبه اول کپی‌برداری فیسبوک در ایران را به دست آورد.

به طور کلی وقتی اسم شبکه‌های اجتماعی ایرانی به زبان می‌آید همه یاد این سه شبکه اجتماعی یعنی کلوب، هم میهن و فیس نما می افتند. این سه سرویس اگر چه بیشترین تعداد کاربر را دارند و از لحاظ رتبه الکسا جزو ویسایت های برتر ایرانی محسوب می‌شوند. اما به هیچ عنوان نتوانسته اند بخش مهمی از زندگی دیجیتال کاربران خود را تصاحب کنند.

کپی‌برداری کورکورانه، نمایش زیاد تبلیغات و عدم توسعه فنی از جمله دلائل ناکامی این سرویس ها است.

جالب است بدانید که شرکت صبا ایده، مالک و مادر وبسایت کلوب خبر از تعطیلی کامل این سرویس در چند روز آینده داده است!

اما اگر از این سه نام بزرگ و مأیوس کننده بگذریم استارت آپ هایی در حوزه شبکه‌های اجتماعی ایرانی شکل گرفته‌اند که بر خلاف تصور همگانی، توانسته اند نظر کاربران را به خود جلب کنند.

شبکه اجتماعی اوستا

اپلیکیشن اوستا شبکه اجتماعی اظهار نظر

اوستا نام یک سرویس تحت وب و اپلیکیشن اندروید است که بستر ثبت نظر در مورد محصولات، خدمات و کسب و کارهای مختلف را در قالب یک شبکه اجتماعی ایرانی فراهم می‌کند.

رابط کاربری اوستا بسیار الهام گرفته از اینستاگرام است. شما برای ثبت نظر اول باید چیزی که در موردش اظهار نظر می‌کنید رو انتخاب و یا به لیست اضافه کنید. از فیلم‌های سینمایی گرفته تا مواد غذایی می‌توانند موضوع مورد نظر شما برای اظهار نظر باشد.

بعد از انتخاب موضوع مورد بحث برای اظهار نظر حالا نوبت به ثبت اظهار نظر و امتیاز ستاره ای به آن موضوع است.

رابط کاربری اوستا بسیار مدرن تر از سرویس های سنتی ایرانی است و البته تا رسیدن به یک تجربه کاربری تراز اول، هنوز هم فاصبه دارد.

اگر در این شبکه اجتماعی ایرانی عضو شوید به سرعت خواهید دید شما این سرویس، با امکاناتی نظیر امتیاز دهی به نظرات، برگزاری مسابقه، اعلام نظرات برتر ماه و … شما را کاملاً درگیر خود کرده و به اظهار نظر در اوستا عادت کرده اید.

طراحان اوستا توانسته اند رابط کاربری را به گونه‌ای طراحی کنند که شما را به نوشتن و مشارکت در باره محصولات و موضوعات مختلف ترغیب کنند.

نام این اپلیکیشن یعنی «اوستا» در حقیقت همون کلمه «استاد» در زیان محاوره است که به استاد بودن کاربرانش در حوزه های مختلف اشاره داره.

دانلود اپلیکیشن شبکه اجتماعی اوستا از کافه بازار

دانلود اپلیکیشن شبکه اجتماعی اوستا از پلی استور گوگل

اپلیکیشن پونز

پونز شبکه اجتماعی مکان ها

اگر خوره اینترنت و شبکه‌های اجتماعی باشبد، حتماً سرویس فوراسکوئر را می‌شناسید. Foursquare محبوب‌ترین شبکه اجتماعی مکان ها در دنیا است. این شبکه اجتماعی با سیستم بازی گونه‌ای که تحت قالب اپلیکشن سوآرم (Swarm) یه حودش اضافه کرده تونسته یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی حوزه گردشکری در دنیا باشه.

در ایران هم شرکت های زیادی قصد دارند تا به فوراسکوئر ایرانی تبدیل بشن. از سرویس دانرو، محصول شرکت پیک برتر گرفته تا اپلیکیشن کی کجاس همه سعی دارند تا چیزی شبیه به فوراسکوئر باشن و به جمع شبکه‌های اجتماعی ایرانی بپیوندند.

حدود یک سال پیش اپلیکیشنی به نام لوکز شروع به کار کرد که در ادامه نام خودش رو به پونز تغییر داد. کلمه لوکز از دستکاری واژه انگلیسی لوکیشنز به معنی مکان ها به دست آمده بود و املای عجیب اون صاحبان این سیستم را وادار به تغییر نام کرد.

پونز با ایجاد بستر مناسب برای تکمیل اطلاعات توسط کاربر و سیستم امتیاز دهی و ثبت نظرات سعی داره به جای یک بانک اطلاعاتی به یک شبکه اجتماعی تبدیل بشه.

شما در پونر می‌تونید مکان های جدید رو به بانک مکان های موجود اضافه کنید و در مورد مکانهای مختلف نظر بدید و امتیاز ثبت کنید.

دانلود اپلیکیشن پونز از کافه بازار

دانلود اپلیکیشن پونز از پلی استور گوگل

دکمه شبکه اجتماعی ایرانی برای خرید و فروش کالا

دکمه شبکه اجتماعی اشتراک گذاری و خرید کالا ایرانی

وقتی اسم شبکه اجتماعی به زبون میاد همه یاد فیسبوک و اینساگرام می‌افتند! جایی برای اشتراک گذاری همه چیز از همه جا! اما تجربه شرکت های پیشتاز جهانی نشان می‌دهد یک شبکه اجتماعی هرچقدر عمومی‌تر باشد تاثیرگذاری کمتری در زمینه‌های تخصصی خواهد داشت.

شبکه‌های اجتماعی تخصصی مثل لینکداین ثابت کردند که موضوعات تخصصی نیاز به محیط تخصصی تری برای مشارکت دارند. لینکداین یکی از یزرگترین شبکه‌های اجتماعی استخدام و تأمین نیروی انسانی دنیا است.

دکمه بستری ایجاد کرده که همه فروشگاه های دارای نماد اعتماد الکرونیک بتوانند کالاهای خود را به راحتی در این شبکه اجتماعی ایرانی به اشتراک بگذارند.

دکمه این مزیت رو برای کاربر ایجاد می‌کنه که با در کنار هم قرار گرفتن تنوع زیادی از کالا ها در کنار هم قدرت انتخاب و تصمیم‌گیری بالاتری داشته باشه.

از طرفی کاربران می‌تونند با لایک یا نوشتن نظرات خود برای هر کالا اطلاعات موجود در این شبکه اجتماعی ایرانی رو ارتفاع بدند و بانک اطلاعات با کیفیت و مجتمع شده‌ای رو ایجاد کنند.

بستر فنی shareini.ir از جدیدترین فناوری‌های وب استفاده می‌کنه تا کارکردن با این سیستم هم برای فروشندگان کالا و هم برای مشتریان لذت بخش باشه. رابط کاربری دکمه به گونه‌ای طراحی شده که کاربران به راحتی در موبایل و تبلت با این سیستم کار کنند. حتی در مواقعی که اتصال شما به اینترنت سرعت بالایی نداره برای استفاده از شبکه اجتماعی خرید و فروش کالا با مشکل مواجه نخواهید بود. دکمه همه این مذایا را مدیون تیم فنی قوی خودش هست که در پشت صحنه مشغول به کار هستند.

مشکلات شبکه‌های اجتماعی ایرانی

شبکه‌های اجتماعی بر پایه مشارکت آزادانه کاربر بنیان گذاشته می‌شن. کاربران در شبکه‌های اجتماعی آزادند هر گونه اطلاعاتی را به اشتراک بگذارند مگر آنکه حاوی توهین، محتوای خشونت آمیز یا خلاف اخلاق باشد. سیاست شبکه‌های اجتماعی در کل دنیا به گونه‌ای است که محتوای کاربران منتشر خواهد شد مگر آنکه نقض هر یک از این موارد ثابت شود.

اما در کشور ما روش کار شبکه‌های اجتماعی به واسطه محدویت هایی که در جامعه ما حکمفرما است دقیقاً بر عکس روال عادی جهانی است. شبکه‌های اجتماعی ایرانی مجبورند جلوی انتشار هر نوع محتوایی را بگیرند مگر آنکه سلامت آن اطلاعات مورد تأیید قرار بگیرد!

این یعنی قبل از انتشار هر گونه داده لازم است تا اطلاعات توسط اپراتورهای سیستم مورد تأیید قرار بگیرد. چنین روالی هم هزینه اداره سیستم را برای صاحبانش بالا می‌برد و هم مشارکت کاربران را تا حد زیادی کم می‌کند.

وقتی پای سخن بنیانگذاران شبکه‌های اجتماعی ایرانی می‌نشینیم اغلب آن‌ها یک خاطره مشترک دارند! و آن هم خاطره تلخ مسدودیت سرویس و تلاش طاقت فرسا برای رفع مسدودیت سرویس های خود.

اگر به دنبال این هستیم که وب فارسی را از یک اکوسیستم ضعیف و دنباله رو به یک جامعه قوی و تاثیرگذار تبدیل کنیم. اگر دوست داریم ترافیک تبادل شده بر بستر اینترنت کشور بیشتر از سرویس‌های داخلی تبادل شود. باید محدویت های اضافه را از سر راه شبکه‌های اجتماعی ایرانی برداریم.

شرکت های ایرانی برای ادامه حیاط بر بستر اینترنت نیاز به یک ساز و کار مشخص و مدون دارند تا به دور از بی‌نظمی بتوانند فعالیت خود را بر بستر قانون پیگیری کنند.

فرصت ها و مزیت‌های شبکه‌های اجتماعی ایرانی

شبکه‌های اجتماعی ایرانی این فرصت را دارند تا با کاربان ایرانی از نزدیک تعامل کنند. سلیقه کاربان ایرانی را بسنجند و امکانات خود را بر مبنای همین تعامل و سلیقه بومی توسعه دهند.

فارسی سازی، راست‌چین کردن، جشنواره های ملی، امکان پرداخت از شبکه شتاب و سیستم تلفنی پشتیبانی تنها بخشی از مزایایی است که شبکه‌های اجتماعی ایرانی می‌توانند برای کاربران خود به ارمغان بیاورند.

هر کسب و کار اینترنتی در صورت موفقیت فرصت های شغلی و گردش مالی را فراهم می‌آورد. نبود شبکه‌های اجتماعی ایرانی در حوزه های مختلف باعث خروج نقدینگی و اتلاف فرصت های شغلی داخلی خواهد شد.

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل