آخرین مطالب

فرصت‌ها و چالش‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

امروزه دنیای دیجیتال مارکتینگ با آن‌چنان شتابی تغییر می‌کند که شرکت‌ها دائماً در تلاش برای همگام شدن با آن هستند. به روز شدن با آخرین روندهای موجود این صنعت برای هر کسی که به نحوی با توسعه یک کسب و کار دست به گریبان می‌شود، امری چالش برانگیز است. با توجه به روندهای جدیدی که در عرصه فعالیت‌های فناورانه در دنیای امروز پیش آمده، رفتار مشتریان نسبت به گذشته تغییرات بسیاری کرده و با پیشرفت فناوری بر دامنه این تغییرات افزوده می‌شود. یکی از این روندهای فناورانه، انواع شبکه‌های‌ اجتماعی هستند. بستری که با حضور هر چه گسترده‌تر مخاطبان، روز به روز بازاری مهیاتر برای کسب و کارها فراهم می‌آورد و اهمیت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را بیشتر و بیشتر می‌سازد.

 

آمار کاربران عضو شبکه‌های اجتماعی

یکی از نکات مهم در شناخت فرصت‌های یک بازار توجه به حجم آن است. آمارهای استاتیستا (statista) نشان می‌دهند که تعداد کاربران عضو شبکه‌های اجتماعی از 970 میلیون نفر در جهان در سال 2010 به 2 میلیارد و 340 میلیون نفر در سال 2016 رسیده و تا سال 2020 این رقم به 2 میلیارد و 950 میلیون نفر خواهد رسید. از طرف دیگر استفاده از نرم افزارهای پیام‌رسان نیز رو به گسترش است. در ایران نیز به تبع این رشد چشمگیر، استفاده از شبکه‌های اجتماعی رونقی روزافزون دارد و با گسترش هرچه بیشتر دستگاه‌های ارتباطی همچون موبایل بر شدت رشد آن افزوده می‌شود. بر اساس آخرین آمارهای نظام پایش شاخص‌های ارتباطات کشور، 65 درصد کاربران اینترنت در ایران عضو شبکه‌های اجتماعی بوده و بر طبق گزارش جامع تجارت الکترونیک ایران، اینستاگرام با بیش از 17 میلیون بار و تلگرام با بیش از 20 میلیون بار نصب به ترتیب پر طرفدارترین شبکه اجتماعی و پیام‌رسان مورد توجه کاربران موبایل در ایران هستند.

به دلیل حضور مشتریان بالقوه کسب و کارها در شبکه‌های اجتماعی، در چند سال گذشته فروش از این طریق، توجهات را به خود جلب کرده و به این ترتیب بسیاری از فروشگاه‌ها، شرکت‌های تولیدی یا خدماتی توانسته‌اند با تغییر حوزه خرید مشتریان همراه شوند. اما این پایان راه نیست.

 

یافتن شبکه‌های اجتماعی مناسب کسب و کار

یافتن مشتریان بالقوه برای سازمان و راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی هدفمند، یکی از بزرگترین چالش‌های توسعه‌دهندگان کسب و کارها است. از طرف دیگر، شبکه‌های اجتماعی ابزارهایی قدرتمند برای بازاریابی دهان به دهان هستند. دریافت لایک، رقابت در هشتگ‌ها، نظرات بازدیدکنندگان و بازنشر مطالب به اشتراک گذاشته شده کسب و کارها، به عرصه رقابت جدیدی برای آن‌ها تبدیل شده است.

چالش دیگر پیش روی کسب و کارها، یافتن شبکه‌هایی است که مورد استفاده مخاطبان آن‌ها قرار دارد. هر یک از شبکه‌های اجتماعی از جهت ویژه‌ای مورد اقبال هستند. شبکه‌هایی مانند لینکدین، مورد استفاده متخصصین و کسانی است که در پی ایجاد ارتباطات در مسائل حرفه‌ای خود هستند. این شبکه بزرگترین پلتفرم حال حاضر جهان برای فعالیت‌های B2B است. از طرف دیگر اینستاگرام بیشتر در جهت ایجاد ارتباطات شخصی و عاطفی افراد فعالیت می‌کند و زمینه‌ای را فراهم می‌آورد تا افراد خاطرات و عواطف خود را با یکدیگر به اشتراک گذارند. فیس بوک شبکه‌ای است که وجهه عمومی‌تری دارد و در زمینه‌های مختلفی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. به همین ترتیب هر یک از شبکه‌ها یا پیام‌رسان‌ها ویژگی‌ّهای منحصر به فردی داشته و بر اساس مخاطبانی که به خود جذب می‌کنند خود را متمایز می‌سازند.

همچنین هر کدام از این شبکه‌ها قابلیت‌های متفاوتی را فراهم می‌آورند. برخی همچون توئیتر، بیشتر برای اشتراک گذاری محتواهای نوشتاری توسعه یافته‌ و پیام‌های کوتاه را منتقل می‌کنند در حالی که برخی دیگر انتشار محتواهای تصویری را  هدف قرار می‌دهند. در مورد اشتراک گذاری ویدئوها نیز بعضی از این پلتفرم‌ها همچون یوتیوب محدودیت ندارند و برخی دیگر همچون اینستاگرام تنها برای انتشار ویدئوهای کوتاه مناسب هستند. بنابراین هریک از این رسانه‌های اجتماعی برای نوع خاصی از تبلیغات کارایی خواهند داشت و طیف‌های متفاوتی از افراد را در دسترس قرار می‌دهند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

تبلیغات هدفمند در شبکه‌های اجتماعی

شاید بتوان مهم‌ترین چالش بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را یافتن مخاطبان هدف از میان جمع کثیر کاربران آن‌ها دانست. در بسیاری از مواقع کسب و کارها قادر به جذب مخاطبان مورد نظر خود نیستند و یا از روش‌هایی اقدام به جذب کاربران می‌کنند که در نهایت قادر به تعامل با آن‌ها نبوده و کم‌کم آن‌ها را از دست می‌دهند. از اینجا اهمیت شناسایی مشتریان بالقوه‌ای که راغب به دنبال کردن پست‌های انتشاری یک سازمان هستند روشن می‌شود. کاربرانی به تعامل با سازمان می‌پردازند که به صورت بالقوه متقاضی محصولات یا خدمات آن باشند. تبلیغات دهان به دهان نیز در بازاریابی شبکه‌ّهای اجتماعی با این دسته از کاربران آغاز می‌شود. در صورتی که مشتریان از ارزش مورد ارائه یک کسب و کار راضی باشند و از طرف آن مورد احترام قرار بگیرند، طبعاً ارزش پیشنهادی آن را در قالب پست‌هایی با دیگر کاربران شبکه‌های خود به اشتراک می‌گذارند. بنابراین هدف قرار دادن کاربران متناسب با نوع فعالیت و ارزش مورد ارائه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید با توجه به فاکتورهایی از قبیل سن، جنسیت، علاقمندی‌ها، موقعیت جغرافیایی و ... تا جایی که لازم است به تفکیک مخاطبان پرداخت.

 

آینده فروش دیجیتال در بستر شبکه‌های اجتماعی

اگرچه فروش از طریق بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، اشتیاقی را در میان کسب و کارها به وجود آورده، اما فروش دیجیتال هنوز به دوران بلوغ خود نرسیده است. به همین دلیل فرصت‌های بزرگ بسیاری باقی مانده که سازمان‌های پیشرو، کوچک یا بزرگ می‌توانند برای بهبود فعالیت خود از آن‌ّها بهره ببرند. فرصت‌ّهایی از قبیل امکان فروش با تراکنش مستقیم در شبکه‌های اجتماعی و اتوماسیون مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) در بستر آن‌ّها. در حال حاضر فیس‌بوک به عنوان بزرگترین شبکه اجتماعی جهان، امکان خرید مستقیم را برای کاربران با افزودن تکمه ‌خرید (Buy button) فراهم آورده است و آغازگر روندی شده که در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

مخلص کلام این‌که، فروش دیجیتال امروزه بخشی غیر قابل اغماض در فرایندهای یک کسب و کار است. در نتیجه برای کسب و کارهایی که به دنبال راهی برای توسعه فروش و افزایش درآمد خود می‌گردند، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و روندهای جدید آن که در آینده تحول‌ساز خواهند بود، یک ضرورت است.

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل