آخرین مطالب

دکمه‌های خرید در شبکه‌های اجتماعی
دکمه‌های خرید در شبکه‌های اجتماعی
دکمه‌های خرید در شبکه‌های اجتماعی

دکمه‌های خرید در شبکه‌های اجتماعی، آینده و چالش‌ها

از سال 2014، با اضافه شدن دکمه خرید (Buy Button) و فراهم شدن امکان خرید مستقیم از برخی شبکه‌های اجتماعی،  تحول مهمی در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی شکل گرفت. بسیاری از صاحبان کسب‌ و‌ کارها تمایل داشتند تا لایک‌ها و دیگر انواع تعاملات مخاطبان را به سمت کلیک بر روی دکمه خرید سوق دهند. به همین دلیل به سرعت نسبت به این امکان جدید واکنش نشان دادند.

آیا دکمه‌های خرید، آینده شبکه‌های اجتماعی را متحول می‌کنند؟

رسانه‌های اجتماعی تاکنون توانسته‌اند که نقش موثری را برای کسانی که به دنبال محصول یا خدمات خاصی بوده‌اند، ایفا کنند. به علاوه کاربران می‌توانند از این طریق، از نظر افرادی که به آنها اعتماد دارند نیز باخبر شوند. اما واکنش کاربران نسبت به دکمه‌های خرید چگونه‌ بوده‌است؟ پیش از بررسی آمار زیر یادآوری می‌کنیم که استفاده از دکمه خرید در شبکه های اجتماعی پدیده‌ای نوظهور است. با این پیش‌فرض لطفا به این گراف توجه کنید:

استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای خرید

منبع: www.emarketer.com

اینطور به نظر می‌رسد که با فراگیر شدن استفاده از شبکه‌های اجتماعی، کسب‌و کارها علاقه زیادی به فروش در این بستر پیدا کرده‌اند و البته مدیران شبکه های اجتماعی هم به خوبی به این تمایل پی‌برده‌اند.

به عبارتی دیگر با ورود دکمه‌های خرید، کارکرد شبکه‌های اجتماعی از روابط عمومی و پشتیبانی از مشتریان و تبلیغات صرف، به یک پلتفرم تجاری برای فروش مستقیم ارتقا یافته که این موضوع می‌تواند موجب تحولات عمیقی در مدل‌های تجاری شبکه‌‌های اجتماعی و البته خرده فروشی‌های آنلاین و سنتی شود.

شاید بد نباشد برای پیش‌بینی آینده دکمه‌های خرید، نگاهی به برآورد تراکنش‌های مالی با استفاده از تلفن‌های هوشمند در ایالات متحده امریکا بیندازیم:

تخمین ارزش تراکنش‌های مالی تا سال 2020 در آمریکا

منبع: www.statista.com

دو نکته کلیدی برای موفقیت در فروش مستقیم از کانال شبکه‌های اجتماعی

ناگفته پیداست که فضای نامحدود و تنوع بی‌نهایت کالای تجاری در شبکه های اجتماعی، انتخاب را برای کاربران سخت می‌کند. در حقیقت هر‌چه کاربر زمان بیشتری را صرف جستجو و مقایسه کالاهای مشابه در شبکه‌های اجتماعی کند، امکان تصمیم‌گیری نهایی و فشردن دکمه خرید کاهش می‌یابد. آنچه این فرآیند را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به گام نهایی می‌رساند در مرحله نخست، محتوای مناسب و در قدم بعدی، امکان پرداخت آسان و امن است.

  • محتوا و باز هم محتوامخاطب شما می‌تواند ساعت‌ها بدون آنکه تمایلی به خرید از بستر شبکه‌های اجتماعی داشته باشد، از میان صفحات مختلف عبور کند و یا آنقدر درگیر مقایسه بین محصولات مختلف شود که برای تصمیم‌گیری نهایی با مشکل مواجه شود. این نکته از این جهت حائز اهمیت است که رسانه‌های اجتماعی ذاتا امکانات یک فروشگاه اینترنتی را برای ارائه محتوای کامل و مناسب همه محصولات ندارند. بنابراین برای موفقیت در فروش از طریق شبکه‌های اجتماعی، علاوه بر تولید محتوای مناسب، تعامل با مشتریان احتمالی و پاسخگویی سریع به ابهامات آنها ضروری‌ است.
  • امکان پرداخت آسان برای همه مشتریانتصمیم گیری در این خصوص واقعا پیچیده و حیاتی است. آیا دکمه‌های خرید، مشتریان را مستقیما به درگاه بانکی خرده‌فروشان هدایت خواهند کرد؟ شاید بهتر باشد که هر شبکه اجتماعی با ایجاد یک سیستم یکپارچه، وظیفه انجام تراکنش‌ها و تسویه حساب با خرده‌فروشان را بر عهده گیرد. در هر حال مدیران می‌بایست مجموعه‌ای از اقدامات و تمهیدات را در نظر داشته باشند تا کارایی و سهولت در پرداخت به بهترین نحو ممکن حاصل شود.

رویکرد فروش در شبکه‌های اجتماعی و خرده فروشی‌های آنلاین

آیا در صورت فراگیر شدن استفاده از امکان فروش آنلاین در شبکه‌های اجتماعی، خرده فروشی‌های آنلاین با تهدید مواجه خواهند شد؟ پاسخ قطعا منفی است. بحث جایگزینی و رقابت به هیچ وجه مطرح نیست. طبیعی‌است که خرده‌فروشی‌های آنلاین می‌توانند از مزایای شبکه‌های اجتماعی برای افزایش فروش خود بهره ببرند. بستر رسانه‌های اجتماعی، به‌ویژه برای معرفی محصولات جدید، ارائه تخفیفات و ترفیعات فروش و تعدیل هزینه‌های انبارداری در موارد خاص، بسیار سودمند خواهد‌بود. اما صفحه یک فروشگاه در شبکه اجتماعی، حداقل در افق‌های کوتاه مدت، جایگزین وب‌سایت فروشگاه نخواهد شد.

در سوی دیگر ماجرا، به نظر می‌رسد که شبکه‌های اجتماعی پرمخاطبی مانند فیس‌بوک (Facebook)‌، توییتر(Twitter)‌، اینستاگرام (Instagram)‌ و... با احتیاط زیادی به این سمت و سو حرکت می‌کنند. آنها هرگز دوست ندارند که بستر و هویت اجتماعیشان را به طور مطلق با ماهیت تجاری و فروشگاهی جایگزین کنند. آنها با اضافه کردن دکمه‌های خرید به دنبال ایجاد ارزش افزوده هستند و این فرصتی برای ظهور انواع جدیدی از شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شود. رسانه‌هایی که با تعریف شبکه‌های اجتماعی فروش یا شبکه اجتماعی تجاری، گونه‌ای دیگر از پلتفرم‌های ترکیبی که تلفیقی از فروشگاه اینترنتی و شبکه‌اجتماعی‌است، را معرفی خواهند کرد.

کدام کالا در کدام شبکه‌اجتماعی؟

شبکه‌های اجتماعی کارکردها و مخاطبان خاص خود را دارند. هر گروه از کاربران ممکن است به فراخور نیازشان در یک یا چند شبکه اجتماعی عضویت داشته باشند. پس طبیعی است که اگر برای یک کتاب آموزشی تخصصی و حرفه‌ای، لینکدین (LinkedIn) مناسب باشد، برای لوازم آرایشی زنانه جایی مثل اینستاگرام. شناخت محدوده سنی کاربران هر شبکه اجتماعی می‌تواند اولین سرنخ‌ها را برای انتخاب درست رسانه در اختیار فروشندگان قراردهد.

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل