آخرین مطالب

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، 20 نکته از زبان حرفه‌ای‌ها، بخش دوم
بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، 20 نکته از زبان حرفه‌ای‌ها، بخش دوم
بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، 20 نکته از زبان حرفه‌ای‌ها، بخش دوم

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، 20 نکته از زبان حرفه‌ای‌ها – بخش دوم

در بخش اول مقاله «بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، بیست نکته از زبان حرفه‌ای‌ها»، درباره این نکات صحبت کردیم:

- افزایش هدفمند مخاطبان شبکه‌های اجتماعی در کنار تولید محتوای مفید و تعاملی

- تجزیه و تحلیل محتواهای قبلی

- بهینه سازی محتوای بصری به وسیله لینک‌ها و داده‌های مکمل

بخش دوم مقاله شامل 4 نکته پراهمیت دیگر به شرح زیر است:

4#: با استفاده از تصاویر مناسب، تاثیرگذاری در شبکه‌های اجتماعی را حداکثر کنید

هر ثانیه هزاران و هر روز میلیون‌ها تصویر در شبکه‌های اجتماعی بارگذاری می‌شود. بنابراین در کنار تولید محتوای مناسب، مهم‌ترین مسئله‌، افزودن جذابیت بصری با استفاده از تصاویر است تا بتوانید توجه مخاطبان را به بهترین شکل ممکن جلب کنید.

شما می‌توانید با استفاده از تنها یک عکس جذاب یا بارگذاری تصاویر متعدد،‌ محتوای خود را غنی‌تر کنید. انتخاب این موضوع با شماست.

به پستی که به عنوان مثال برای همین موضوع در توییتر ارسال کرده‌ام توجه کنید:

استفاده از تصاویر برای جلب توجه بیشتر مخاطبان

*گای کاوازاکی (Guy Kawasaki) مولف کتاب هنر شبکه‌های اجتماعی (The Art of Social Media)

5#:  محتوا را برای شبکه‌های اجتماعی مختلف مناسب سازی کنید

برای آنکه بتوانید توجه بیشتری را جلب کنید و به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشید، حتما محتوایی را که می‌خواهید در پلتفرم‌های مختلف منتتشر کنید، مناسب سازی کنید. شاید برای یک رسانه، محتوای متنی مناسب باشد و برای دیگری ویدئو.

برای نمونه، مقالاتی را که در List25‌ منتشر می‌کردم،‌ پس از تبدیل به ویدئو، در یوتیوب به اشتراک گذاشتم. در نتیجه تعداد مشترکان کانال یوتیوب من به 1.3 میلیون نفر افزایش پیدا کرد و  ویدئوها بیش از 200 میلیون بار مورد بازدید قرار گرفت. با همین تاکتیک مشترکان WPBeginner به بیشتر از 8000 نفر رسید و شاهد رشد فروش افزونه‌های وردپرسی از این کانال بودم.

محتوا را برای شبکه‌های اجتماعی مختلف مناسب سازی کنید

تغییر شکل محتوا تنها به ویدئو خلاصه نمی شود. شما می‌توانید از بخش‌های مختلف مقالات خود، تصاویری را برای انتشار در فیس بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و پینترست تهیه کنید و با این کار قدرت تاثیرگذاری خود را در شبکه‌های اجتماعی افزایش دهید.

در مثال زیر می‌بینید که چگونه از تصویر برای یک پست منظم هفتگی، حاوی ترفندهایی برای وردپرس‌کارها در فیس‌بوک استفاده کرده‌ام.   

با اشتراک تصاویر مناسب، قدرت تاثیرگذاری محتوا را افزایش دهید.

آیا تاکنون مقالات زیادی را در وبلاگ خود منتشر کرده‌اید؟ یک ایده خوب، تبدیل آنها به یک کتاب الکترونیک و استفاده از آن در جهت ایجاد لیست ایمیل مخاطبان است.

فراموش نکنید که اگر تا به حال محتوای تولیدی خود را برای رسانه‌های مختلف مناسب سازی نکرده‌اید، احتمالا از حداکثر پتانسیل شبکه های اجتماعی برای دسترسی به مخاطبان بهره نبرده‌اید.

*سید بلخی (Syed Balkhi)، موسس ‌WPBeginner، List25 و اپتین مانستر

6#: یک برنامه برای شبکه‌های اجتماعی داشته باشید

بسیاری از شرکت‌ها تصور می‌کنند که باید برای تمام شبکه‌های اجتماعی موجود بر روی کره زمین محتوا تولید کنند! یا حتی بدتر از آن یک محتوای تولید شده را در همه شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند. اگر شما هم اینگونه هستید، حتما به یک برنامه برای فعالیت در رسانه‌های اجتماعی نیاز دارید.

به احتمال زیاد شما اهداف متنوعی را با حضور در شبکه‌های مختلف پیگیری می‌کنید. پس قطعا باید برای هر کدام از این کانال‌ها محتوای مناسب خودش را تولید کرده و منتشر کنید. در این لیست می‌توانید موضوعات مورد نیاز برای برنامه‌ریزی شبکه های اجتماعی را ببینید:

- کانال یا شبکه ( به عنوان مثال فیس‌بوک، اینستاگرام و...)

- پرسونای مخاطب ( کسانی که در آن شبکه خاص، مخاطب هدف شما هستند. حتما یک گروه مشخص را انتخاب کنید.)

- هدف ( آیا شما می‌خواهید فروش را افزایش یا هزینه‌ها را کاهش دهید؟ شاید هم هدف شما خلق یک تجربه کاربری بهتر باشد.)

- نوع محتوا (متن،‌ ویدئو، اینفوگرافی و ...)

- ساختار و شکل پست

- لحن محتوا ( مثلا سرزنده و شاد یا کنایه‌آمیز)

- ادغام کانال‌ها ( چه ارتباطی میان محتوای رسانه‌های مختلف ایجاد کنیم تا مجموعه فعالیتها، بیشترین تاثیر را داشته باشند.)

- چه واکنشی را از مخاطبان انتظار دارید؟

- برنامه تحریریه یا تقویم محتوایی (هر رسانه‌ای باید تقویم محتوای خودش را داشته باشد.)

با این تفاسیر می‌بینید که بازاریابی محتوایی کار ساده‌ای نیست! با این حال اگر بتوانید توان خود را روی کانال‌هایی که واقعا برایتان کار می‌کنند متمرکز کنید، نیازی به صرف هزینه روی همه انواع شبکه‌های اجتماعی نخواهید داشت.

*جو پولیتزی (Joe Pulizzi)، بنیانگذار موسسه کانتنت مارکتینگ

7#: انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی را به طور پیوسته و منظم انجام دهید

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانید با آن تعداد فالوورها و مشارکت آنان را افزایش دهید، انتشار منظم و پیوسته محتوا است. اولین قدم در این مسیر، انتخاب سیستمی درست برای انتشار محتوا است تا به وسیله‌ آن اطمینان حاصل کنید که محتوای شما برای مخاطبان، مرتبط،‌ جذاب و مفید خواهد بود.

برای این کار می‌توانید از امکانات وب‌سایت Meetedgar.com استفاده کنید. این وب‌سایت به شما اجازه می‌دهد که دسته‌بندیهای متنوعی از انواع محتوای تولیدی خود را ایجاد کنید و برای انتشار آنها زمان‌بندی داشته باشید. به این صورت مطمئن خواهید شد که مخاطبان را با انتشار محتوای یکسان یا نامربوط آزرده نخواهید کرد.

از ابزارهای تحت وب برای ایجاد تقویم محتوا استفاده کنید

 همانطور که گفته شد، این پلتفرم به شما امکان ایجاد تقویم محتوا را خواهد داد. بنابراین نگران از ریتم افتادن برنامه بازاریابی محتوایی خود نباشید. به علاوه این امکان را خواهید داشت که تصاویر اختصاصی برای شبکه‌های اجتماعی مختلف خود مثل فیس‌بوک، اینستاگرام یا لینکداین را بارگذاری کنید.

کافی‌است زمانی که آرشیو محتوایی خود را ایجاد می‌کنید، نوع و زمان انتشار پست را در جدول زمانی، به‌روز رسانی کنید.  Meetedgar.com بقیه کارها را انجام خواهد داد!

تقویم محتوایی و زمان‌بندی انتشار محتوا

با استفاده از امکانات این وب‌سایت یا پلتفرم‌های مشابه، می‌توانید به نحو موثری در زمان خود صرفه‌جویی کنید و همیشه تصویری کلی و جامع از فعالیت‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی انجام می‌دهید داشته باشید.

*جان لی دوماز(John Lee Dumas) ، موسس آنترپرنور آن فایر (EntrepreneurOnFire)

منبع: www.socialmediaexaminer.com

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل