آخرین مطالب

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، 20 نکته از زبان حرفه‌ای‌ها – بخش سوم
بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، 20 نکته از زبان حرفه‌ای‌ها – بخش سوم
بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، 20 نکته از زبان حرفه‌ای‌ها – بخش سوم

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، 20 نکته از زبان حرفه‌ای‌ها – بخش سوم

در بخش‌های قبلی، درباره 7 ترفند استفاده موثر از شبکه های اجتماعی در توسعه کسب و کار، صحبت کردیم. پیشنهاد می‌کنم پیش از شروع مطالعه این موضوع یا پس از آن، نگاهی هم به آنها در اینجا (قسمت اول) و اینجا (قسمت دوم) داشته باشید. در ادامه بحث، 5 راهکار بسیار موثر دیگر را از زبان متخصصین برجسته بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، معرفی‌می‌کنیم:

#8: با استفاده از یوتیوب و گوگل‌پلاس، رویدادهایی را به صورت آنلاین میزبانی کنید

موفقیت در شبکه‌های اجتماعی چیزی جز برقرار کردن ارتباط با افرادی که به درستی انتخاب شده‌اند، نیست. اگر فکر می‌کنید که فهرست طبقه‌بندی شده دقیقی از مشتریان در اختیار دارید، می‌‌توانید به روش‌های مختلفی،‌ از طریق گوگل‌پلاس با آنها ارتباط موثری داشته باشید.

با استفاده از سرویس هنگ‌اوتس آن ایر (Hnagouts On Air)‌ که از یوتیوب به آن دسترسی خواهید داشت، می‌توانید ضمن گفتگو با گروه مشخصی از مشتریان،‌ تجربه اختصاصی و منحصر‌به‌فردی از ارتباط با آنها خلق کنید.

برای برگزاری درست یک رویداد، ما به دو نکته کلیدی توجه می‌کنیم:

  • حدود یک سوم اعضای جامعه آماری، رویداد ایجاد شده را در یک روز تماشا می‌کنند.
  • حدود 8 تا 10 عضو جامعه نیز به عنوان شرکت کننده در رویداد حضور خواهند داشت.

برخلاف رویدادهایی که به صورت عمومی برگزار می‌شوند، شرکت‌کنندگان منتخب، پیش از حضور در یک رویداد،‌ دعوت‌نامه دریافت می‌کنند. این موضوع کمک شایانی به انتخاب درست مخاطب هدف خواهد کرد.

از گوگل‌پلاس و برگزاری رویداد در یوتیوب برای شناسایی دقیق مخاطبان استفاده کنید.

موضوع اساسی این است که فروش، همواره با ایجاد ارتباطات شخصی افزایش می‌یابد و برقراری رابطه رو در رو با مشتریان می‌تواند منجر به خلق تمایز خارق‌العاده‌ای شود. از طرفی، با اجرای این روش، شما می‌توانید به سرعت و سهولت، اطلاعات مورد نیاز مشتریان را در اختیارشان بگذارید و دسترسی‌های لازم به منابع مورد نیازشان را فراهم کنید و به این وسیله تجربه پشتیبانی بی همتایی را برایشان رقم بزنید.

*مارتین شروینگتون(Martin Shervington)، متخصص،‌ مشاور و مربی بازاریابی در گوگل‌پلاس

#9: برای استفاده از هشتگ‌ها استراتژی داشته باشید

اگر می‌خواهید که عملکرد موفقی در اجرای برنامه بازارایابی در شبکه اجتماعی داشته باشید، هرگز هشتگ‌ها را به صورت تصادفی انتخاب نکنید. با انتخاب دقیق هشتگ‌ها، می‌توانید تمام اجزای کمپین بازاریابی خود را به هم پیوند بزنید.

از هشتگی استفاده کنید که نوشتن و به‌خاطر سپردن آن آسان باشد. قبل از به کار بردن هشتگ در کمپین و برای آنکه اطمینان بیابید که این هشتگ قبلا و تحت عنوانی دیگر مورد استفاده قرار نگرفته‌است، با کلیک بر روی آن، تمام گزینه‌های ممکن را بررسی کنید.

برای بررسی و دنبال کردن هشتگ‌ها از سایت‌هایی مثل Socialmention.com یا Sproutsocial.com استفاده کنید.  Twipho.net هم می‌تواند گزینه مناسبی برای مرور تصاویر مرتبط با هر هشتگ در توییتر باشد.

از TwiPho برای جستجوی تصاویر مرتبط با هر هشتگ استفاده کنید

* پگ فیتزپاتریک (Peg Fitzpatrick)، استراتژیست شبکه‌های اجتماعی و نویسنده کتاب «هنر شبکه‌های اجتماعی»

#10: پینترست(Pinterest)  را امتحان کنید

من همیشه اعتقاد داشتم که پینترست بهترین گزینه برای شرکت‌هایی است که چیزی برای به تصویر کشیدن برای مشتریانشان دارند. مثلا شرکت‌هایی که در زمینه مد و پوشاک، غذا یا ورزش فعالیت می‌کنند. اما یکی از کارفرمایان، خلاف این موضوع را برایم ثابت کرد!

سازمانی که خدمات نرم‌افزاری را به گروه بسیار محدود و خاصی از مشتریان ارائه می‌داد، شروع به ارسال پست‌های وبلاگش در پینترست کرد. در بعضی از موارد متن اصلی آنها در وبلاگ حاوی تصاویر مناسبی مثل اینفوگرافیک، صفحات پاورپوینت یا تصویر محصول شرکت بود که به طور مستقیم مورد استفاده قرار می‌گرفت. در غیر این صورت، آنها از یک حساب کاربری پولی در شاتراستاک (Shutterstock)‌، تصاویر مناسب را انتخاب می کردند. آنها براساس ویژگی‌های برند خود پنج پرسونای مختلف را خلق و کار خود را در پینترست آغاز کردند.

پس از گذشت تنها یک ماه،‌ پینترست بیشترین نرخ بازگشت به سایت را در میان شبکه‌های اجتماعی فعال شرکت، به خود اختصاص داد و این پیشتازی از زمان آغاز تست پلتفرم پینترست پابرجا مانده است.

در واقع هدف شرکت این بود که افراد را به سمت استفاده از نسخه موقتی (trial) نرم‌افزار سوق دهند که در طول 4 ماه، 35 نفر مستقیما از طریق پینترست، نسخه موقتی نرم‌افزار را دانلود کرده‌اند و 10 نفر از آنها هم تبدیل به مشتریان شرکت شده‌اند. در حقیقت یک فعالیت 4 ماهه روی پینترست،‌آن‌ هم به صورت آزمایشی،‌ منجر به افزایش حدود 50 هزار دلاری در درآمدهای شرکت شد. خیلی هم بد نیست!

افزایش ترافیک با استفاده از پینترست

*جینی دیتریش (Gini Dietrich)، مدیر ارشد اجرایی آرمنت دیتریش(Arment Dietrich)  

#11: پست‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی ارسال می‌کنید، می‌توانند الهام بخش مقالات وبلاگ شما باشند

از میان پرطرفدارترین توییت‌ها یا پست‌های ارسالی در فیس‌بوک کسب و کارتان یا آنهایی را که خودتان بیشتر دوستشان دارید، تعدادی را برای انتشار در وبلاگ انتخاب کنید و آنها را توسعه دهید. حتما لازم نیست که مقاله‌ای 3 صفحه‌ای یا حتی 4 پاراگراف بلند بنویسید.

سث گودین(Seth Godin) که یکی از موفق‌ترین وبلاگ‌نویس‌ها در حوزه بازاریابی است، تنها 3 یا 4 جمله در هر پاراگراف می‌نویسد. او در واقع متخصص بیان ایده‌هایی ساده است که موجب تحریک ذهن و تفکر خواننده می‌شوند. مردم زمانه ما به شدت با کمبود وقت و وفور محتوا مواجهند، بنابراین محتوایتان را کوتاه ولی ارزشمند تولید کنید.   

یک شیوه دیگر برای پیدا کردن ایده، گذاشتن کامنت و توضیحات درباره محتوایی است که می‌خوانید. به صفحات و وبلاگ‌های مرتبط با کسب و کار خود بروید و پس از مطالعه مطالب، نظر خود را بنویسید.

این کار علاوه بر آنکه باعث شناخته شدن شما و به خاطر سپردن نام شما از سوی دیگر خوانندگان آن مطلب می‌شود، ایده‌هایی برای کار در وبلاگ خودتان هم برایتان به ارمغان می‌آورد.

به عنوان مثال، من کامنت‌های خودم را در قالب پیش‌نویس در ایمیل‌هایم ذخیره می‌کنم و به جای موضوع ایمیل، عنوان کامنت را قرار می‌دهم. بعد از ذخیره‌کردن ایمیل (به صورت پیش‌نویس) هر وقت که لازم باشد برمی‌گردم و آنها را با اعمال تغییرات لازم یا حتی به همان صورت، به عنوان محتوای بلاگ،‌ منتشر می‌کنم.

meddle‌به شما در تولید محتوای وبلاگ کمک می‌کند

* تد رابین (Ted Rubin)، استراتژیست شبکه‌های اجتماعی و مدیر ارشد محتوای برند اینوویتورز(Brand Innovators)

#12: از پس‌زمینه تصاویر برای انتقال اطلاعات ضروری استفاده کنید

ما در عصر انفجار اطلاعات زندگی می‌کنیم. عصری که بازه توجه در آن بسیار کوتاه است. پس هنگامی که هدف ما جلب توجه مخاطب است، می‌بایست از حداکثر امکانات موجود، برای انتقال پیام مورد نظر به شنونده استفاده کنیم تا حداکثر مشارکت آنها را بدست آوریم.

بهترین شیوه برای بدست آوردن و حفظ علاقه‌مندی مخاطب،‌ استفاده از محتوای بصری تاثیرگذار است. با این توصیف، رسانه‌های اجتماعی مبتنی بر تصویر، مانند پینترست و اینستاگرام، در صورت به‌کارگیری درست، می‌توانند ترافیک بسیار شگفت‌انگیزی را برای شما ایجاد کنند.

زمانی که یک پوستر یا تصویری را برای شبکه‌های اجتماعی طراحی می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که بیننده با دیدن آن متوجه محتوای پست خواهد شد. به تصاویر زیر توجه کنید. برای تهیه یک تصویر می‌توان از هر دو روش استفاده کرد. تصویر بالایی زمانی معنی‌دار خواهد بود که به همراه توضیحات و در فضایی مانند وبلاگ و درون متن به‌کار گرفته شود. حا آنکه اگر آن را به صورت مجزا استفاده کنیم، به هیچ موضوع مشخصی اشاره نمی‌کند.

با اضافه کردن عنوان به تصاویر، به مخاطبان خود اطلاعات بیشتری در خصوص محتوا بدهید

از سویی دیگر،‌ اضافه کردن محتوای متنی به تصویر پایینی،‌ موجب شده است تا مخاطب بداند که پس از کلیک بر روی آن، با چه محتوایی روبرو خواهد شد.

همیشه عنوان پست را روی گرافیک ذکر کنید. بدین وسیله، مخاطب با دید آن در صفحه شما متوجه موضوع اصلی محتوا خواهد شد و نسبت به خواندن ادامه مطلب تمایل بیشتری خواهد داشت.

*کیم گرست(Kim Grast)، مدیر ارشد اجرایی و موسس بوم سوشال(Boom Social)

منبع: www.socialmediaexaminer.com

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل