آخرین مطالب

برچسب انرژی لوازم خانگی چیست؟
برچسب انرژی لوازم خانگی چیست؟
برچسب انرژی لوازم خانگی چیست؟

برچسب انرژی لوازم خانگی چیست؟

 

آخرین قبض برق شما چقدر بوده؟ چه راه‌کارهایی برای کنترل این هزینه می‌شناسید؟ مسلما با یکی از مهم‌ترین آن‌ها آشنا هستید: برچسب مصرف انرژی. برچسبی با طیف رنگ سبز تا قرمز که وجود آن بر روی کالای خانگی برقی شما یکی از ضروریات زندگی‌های امروزی است.

بیایید دقیق‌تر این برچسب را نگاه کنیم

 

 

در این برچسب شاخص مصرف انرژی وسیله مورد نظر، به همراه درجه‌های برچسب انرژی به‌صورت حروف A برای رنگ سبز تا حرف G برای رنگ قرمز وجود دارد. کاربرد اصلی آن برای درک مقدار انرژی مصرفی یک وسیله برقی است.

برچسب انرژی دارای قسمت‌های مختلفی می‌باشد و هر قسمت نشان‌دهنده اطلاعاتی در خصوص دستگاه مربوطه است. اطلاعاتی که در این برچسب درج می‌شود معمولا شامل این موارد است:

بخش‌های اولیه برچسب انرژی که در تمامی‌ وسایل انرژی‌بر خانگی دارای برچسب انرژی، مشترک می‌باشند، به ترتیب نمایانگر علامت تجاری شرکت سازنده، نام شرکت سازنده و مدل دستگاه می‌باشد.

بخش بعدی برچسب مصرف انرژی، که از اهمیت خاصی نیز برخوردار است بوسیله هفت حرف لاتین از A تا G درجه‌بندی شده است که هر یک از حروف معرف درجه‌ای از کارایی دستگاه می‌باشد. حرف A نشانگر بیشترین بازدهی و حرف G نشان دهنده کمترین میزان بازدهی دستگاه است. همچنین علامت پلاس (+) مقابل حرف A نشان دهنده میزان بالاتری از مصرف بهینه است که بصورت A+ یا A++ نمایش داده می‌شود. بنابراین مناسب‌ترین برچسب انرژی شناخته می‌شود.

 

 

چرا باید به برچسب انرژی اهمیت بدهیم؟

به زبان بسیار ساده، هر قدر وسیله‌ای که استفاده می‌کنید انرژی کمتری مصرف کند، هزینه‌های مصرفی برق شما کمتر می‌شود. علاوه بر این اگر بخواهیم منصف باشیم، مصرف کمتر انرژی به حفظ و نگهداری محیط زیست کمک می‌کند، آلودگی هوا را کنترل می‌کند و در کل بستر سالم‌تری برای زندگی نسل‌های بعدی‌مان به‌وجود می‌آورد:-)

 

چه چیزی واقعا باعث می‌شود وسایل برقی انرژی کمتری مصرف کنند؟

بیشتر تفاوت‌ها به اجزای داخلی موتورها بستگی دارد مثل کیفیت کمپرسور، پمپ، سوپاپ، واشر، و سنسورهای الکترونیکی. گاهی حتی به جای خرید وسیله جدید، یک تغییر کوچک در موتور کافی است که هزینه‌های ماهانه شما تا میزان بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

 

شاید هنگام خرید ترجیح دهید ارزان‌ترین و کم‌هزینه‌ترین کالا را خریداری کنید، ولی در حقیقت هزینه هر وسیله‌ای که شما خریداری می‌کنید علاوه بر قیمت خرید به دو مولفه دیگر وابسته است: هزینه‌های تعمیرات و نگهداری، هزینه‌های کارکرد. در حقیقت شما با خرید نمونه‌ی گرانتر و مصرف انرژی کمتر، در دراز مدت پول خود را جمع کرده‌اید و در هزینه‌ها صرفه‌جویی به‌عمل آورده‌اید.

 

به همین خاطر است که محصولات برقی دارای برچسب‌های انرژی هستند که با توجه به آن می‌توانید میزان بهینه بودن مصرف آن‌ها را تخمین بزنید.

 

منبع: wikipedia

 

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل