آخرین مطالب

راهنمای جامع خرید کولر گازی یا اسپلیت
راهنمای جامع خرید کولر گازی یا اسپلیت
راهنمای جامع خرید کولر گازی یا اسپلیت

راهنمای جامع خرید کولر گازی یا اسپلیت

 

کولر گازی با توجه به راندمان و کارایی بالایی که دارد برخلاف تصور عموم، در مقایسه با دیگر وسایل برقی خانگی دستگاه پرمصرفی محسوب نمی‌شود. در این روزهای بی‌آبی استفاده از کولرهای گازی به جای کولرهای آبی‌ای که هم از آب و هم از برق استفاده می‌کنند تصمیم منصفانه‌ای است؛ آن هم درشرایطی که این کولرها هنوز با همان فن آوری قدیمی‌ تولید شده، راندمان کمی‌ دارند و جای زیادی را اشغال می‌کنند و علاوه بر این‌که امکانات متنوع کولر گازی را ندارند، با خود آلودگی و صدا را به داخل خانه می‌آوردند.

انواع کولرهای گازی، به‌خصوص نوع اسپلیت یا همان کولرهای گازی دو تکه، که چند سالی‌ست در ایران و دنیا رایج شده‌اند ویژگی‌ها و قابلیت‌های زیادی دارند که به برخی از آن‌ها در ادامه اشاره خواهیم کرد.

ابتدا بیایید باهم انواع کولرهای گازی را بشناسیم:

۱- کولرهای پنجره ای

۲- کولرهای پرتابل یا قابل حمل

۳- اسپلیت‌های دو تکه

خود این اسپلیت‌های دو تکه نیز به چند دسته تقسیم می‌شوند:

۱- اسپلیت‌های دیواری

۲- اسپلیت‌های ایستاده

۳- اسپلیت‌های سقفی زمینی (زیرسقفی)

۴- اسپلیت‌های کانالی (داکتی)

۵- اسپلیت‌های کاستی

 

دسته اول یا همان اسپلیت‌های دیواری بیشترین فروش و کارایی را دارند و معمولا در محیط‌‌های مسکونی و اداری کوچک استفاده شده عمدتا از ظرفیت 7000 الی 36000 بی‌تی‌یو بر ساعت، در دو نوع سرمایشی یا سرمایشی گرمایشی تولید می‌شوند.

واحد بی‌تی‌یو بر ساعت چیست؟

بی‌تی‌یو BTU مخفف عبارت British Thermal Unit واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی می‌باشد. در تعریف هر BTU میزان گرمایی‌ست که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر یک درجه از 60 درحه فارنهایت به 61 درجه فارنهایت برساند.

انواع کمپرسور و سیستم‌ها در کولر‌های گازی:

۱. کمپرسور‌های پیستونی: این کمپرسور‌ها از ظرفیت 18000 تا 36000 بی‌تی‌یو تولید شده و به‌خاطر صدای زیاد و مصرف بالا عمدتا دیگر تولید نشده و در واقع از رده خارج می‌باشند.

۲. کمپرسور‌های روتاری: کمپرسورهای روتاری از ظرفیت 7000 الی 36000 بی‌تی‌یو تولید شده و کم‌صدا و کم‌مصرف بوده، در هنگام تعویض کمپرسور و خرید یک دستگاه جدید قیمت پایین‌تری دارند.

۳. کمپرسور‌های اسکرال: این کمپرسورها از ظرفیت 24000 الی 96000 بی‌تی‌یو تولید شده و به دلیل صدای کم و قدرت بالا و مصرف پایین‌تر در مدل‌های 30000 و بالاتر کاربرد زیادی دارند که معروف‌ترین مارک‌های آن‌ها کمپرسور اسکرال کوپلند و یا دایکین می‌باشند. لازم به توضیح است کمپرسور اسکرال به دلیل قدرت بالا در فاصله لوله کشی بین پانل و کندانسور بیشترین میزان را می‌تواند پوشش دهد.

 

دو سیستم اصلی در کولر‌های گازی و کمپرسور‌ها وجود دارد:

۱.کمپرسور معمولی یا دور‌ ثابت      ۲.کمپرسور اینورتر یا دور متغییر (راندمان بالا)

در کولر‌های گازی دور ثابت همیشه کمپرسور با حداکثر توان کار کرده و هر بار که خاموش و روشن شود توان زیادی مصرف می‌کند یا به اصطلاح آمپر می‌کشد، اما در نوع اینورتر یا دور متغییر بسته به دما و رطوبت محیط و همچنین دمای تنظیم شده توسط کنترل دستی دور کمپرسور تغییر می‌کند و فقط یک‌بار روشن و خاموش می‌شود در نتیجه چون با دور کم (توان کم) یا متوسط و یا دور بالا (توان حداکثر) کار کرده و اضافه خاموش روشن نمی‌شود (اوتومات کردن و استارت اضافه) مصرف کمتر و صدای کمتری دارد و بین 40 الی 60 درصد مصرف کمتر هر چند که حدود 50 درصد قیمت بالاتری دارد که در دوره یکساله قابل برگشت است.

 

* حساسیت عامه مردم به مصرف برق کولر‌های گازی

بهتر است آگاه باشید که بدون استفاده از تکنولوژی اینورتر هیچ‌یک از دستگاه‌های سرمایشی (گازی) قابلیت دستیابی به سطح مصرف انرژی بالاتر از B را ندارند. حتی بعضی کولر‌های گازی اینورتر توانسته اند تا ۷۳ درصد صرفه جویی در مصرف انرژی را به دست آورند.

 

اسپلیت‌های اینورتر که 50 تا 60 درصد کم مصرف‌تر هستند با برچسب انرژی A و یا ++A عرضه می‌شوند. اطلاعات بیشتر درباره برچسب انرژی را می‌توانید در مقاله «برچسب انرژی لوازم خانگی چیست؟» از سایت دکمه مطالعه کنید. معیاری که در خرید کولر‌های گازی اسپلیت در برچسب‌های انرژی بهتر است به آن دقت کنید نرخ بازدهی انرژی یا  EER است که فاکتوری اصلی در برچسب انرژی بوده و هر‌چه عدد بالاتری باشد نشان بهتر بودن است، در واقع از تقسیم وات ظرفیت بر وات مصرفی حاصل شده و بین 2.20 تا 3.20 و بالاتر می‌باشد. برای مثال برچسب A نرخ بازده انرژی آن 3.20 و بالاتر باید باشد و برچسب B عدد نرخ بازده انرژی آن بین 3.00 تا 3.20 باید باشد… در واقع میزان بالای این عدد مهم است نه فقط وات یا آمپر.

 

 

مبرد‌ها یا گازهای خنک کننده اصلی در کولرهای گازی:

۱. گاز فریون 22 (فرمول شیمیایی و مخرب برای لایه ازون) و از سال 2015 از چرخه تولید خارج می‌شود.

۲. گاز فریون 410 (دوست‌دار محیط زیست و راندمان بالا) بیش‌ترین مصرف به‌خصوص در سیستم‌های اینورتر۳. گاز فریون 407 (دوست‌دار محیط زیست و راندمان بالا) با کاربرد متوسط

 

 

نقش مناطق آب و هوایی در انتخاب کولر‌های گازی:

ابتدا بیایید مناطق آب و هوایی را به سه دسته تقسیم کنیم:

۱.معتدل   ۲.سردسیر ۳.گرم و مرطوب (حاره ای یا تروپیکال)

در ایران کولر‌های گازی برای مناطق معتدل یا گرم وارد یا تولید می‌شوند که نوع معتدل T1 تا دمای 43 درجه و نوع حاره‌ای T3 تا دمای 52 درجه سانتی‌گراد قابلیت کارکرد دارد. دستگاه می‌تواند در نوع حاره ای سرد و گرم تولید شود. البته بعضی کمپرسور‌‌های جدید حاره‌ای تا 60 درجه دمای بیرون نیز قابلیت کار دارند.

 

در انتها ویژگی‌ها و امکانات اصلی یک کولر گازی اسپلیت که باعث برتری آن نسبت به هم‌نوعان خود شده را با هم مرور می‌کنیم:

۱. سرمایش بی نظیر    ۲. رطوبت‌گیری    ۳. زیبا و دکوراتیو    ۴. مجهز به فیلتر تصفیه هوا    ۵. ریموت کنترل دستی یا دیواری    ۶. کم حجم    ۷. امکان کمک گرمایش (البته اسپلیت‌های اینورتر امکان گرمایش کامل می‌دهند)    ۸. عدم انتقال آلودگی از بیرون به داخل    ۹. کارایی بالا    ۱۰. تنظیمات ساعت و تایمر    ۱۱. گردش خودکار هوا    ۱۲. توزیع یکسان سرمایش در کل فضا    ۱۳. مصرف متوسط و مفید

 

منبع: goldiranac

 

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل