آخرین مطالب

کنترل مصرف انرژی در کدام کالای خانگی مهم‌تر است؟‍
کنترل مصرف انرژی در کدام کالای خانگی مهم‌تر است؟‍
کنترل مصرف انرژی در کدام کالای خانگی مهم‌تر است؟‍

کنترل مصرف انرژی در کدام کالای خانگی مهم‌تر است؟

 

وقتی برای خرید لوازم خانگی به فروشگاه می‌روید برچسب‌های انرژی تمام محصولات را بررسی می‌کنید؟ از یخچال و فریزر گرفته تا آب‌میوه‌گیری ساده؟ آیا این سوال تا به حال برای‌تان به وجود آمده است که میزان حساسیت برای مصرف انرژی، تا چه حد و روی چه محصولاتی مهم‌تر است؟

قبل از خواندن ادامه مطلب پیشنهاد می‌کنیم اطلاعات جامع و کاملی درباره برچسب مصرف انرژی را در مقاله «برچسب انرژی لوازم خانگی چیست؟» از سایت دکمه مطالعه کنید.

اولین شرط خرید یک وسیله برقی برای منزل، اولویت مصرف و میزان کارایی آن است. در واقع اولین سوالی که بهتر است از خودمان بپرسیم این است که کاربرد این وسیله در منزلمان چقدر است؟ آیا من هر روز از آن استفاده می‌کنم یا تنها آخر هفته‌ها یا حتی ماهیانه؟

 

 

به عنوان مثال فرض کنید برای خرید یک دستگاه آب‌میوه‌گیری به فروشگاه مراجعه می‌کنید، در وحله اول بعد از بررسی کیفیت و برند آن، تعداد عملکرد آن در یک بازه زمانی خاص را برآیند کنید. سپس بر اساس آن به مصرف انرژی آن و هماهنگی آن با برچسب انرژی توجه نمایید. در واقع وسایلی مثل آب‌میوه‌گیری معمولا در خانه‌ها کاربرد زیادی ندارند و نمی‌توان توقع داشت که بیش از دو سه بار در طول یک ماه استفاده شوند و آن‌هم به مدت‌های کوتاهی مثل ۱۰یک ربع ساعت! پس مصرف برقی که این کالای و کالاهای مشابه آن دارند مصرفی بسیار جزئی بوده و تاثیر چندانی در قبوض شما نخواهند داشت! پس برای خرید کالایی مانند آبمیوه‌گیری دقت به مصرف انرژی و بررسی دقیق آن را در آخرین مراحل انتخاب قرار دهید!

یکی از نکات دیگری که باید درباره بسیاری از این کالاهای برقی مثل آبمیوه‌گیری، جاروبرقی، چرخ‌گوشت، انواع خردکن‌ها و دیگر لوازم ریز آشپزخانه بدانید این است که قدرت دستگاه، ارتباط مستقیمی‌ با مصرف برق دارد. یعنی اگر یک آبمیوه‌گیری و یا جاروبرقی پرقدرت می‌خواهید، طبعا بهتر است دستگاهی با توان بالاتر و به طبع آن با مصرف انرژی بالاتر را انتخاب نمایید!

 

 

اما دسته اصلی کالاها که هدف‌های اصلی برچسب‌های انرژی محسوب می‌شوند، لوازمی‌ هستند که موارد مصرف طولانی‌مدت دارند و قاعدتا مصرف انرژی در آن‌ها بسیار مهم است! وسایل بزرگی و سنگینی مانند یخچال‌فریزر، کولر گازی، اسپلیت، تلویزیون، بخاری برقی و کالاهایی که بعضی مانند یخچال در تمام طول سال روشن هستند و برخی مانند دستگاه‌های سرد و گرم‌کننده در فصولی خاص ولی به مدت طولانی روشن هستند.

در این بین کالایی مانند یخچال‌فریزر چون در یک سیکل بسته کار می‌کند، یعنی سرمای تولیدی داخل یک محفظه کوچک است، معمولا مصرف برق چندان بالایی نسبت به لوازمی‌ مانند کولر و بخاری برقی ندارد، ولی باز هم بهتر است که اگر امروز قصد خرید یک یخچال‌فریزر را دارید، در عین توجه به کیفیت و کارایی به مصرف برق آن نیز اهمیت داده و کالاهایی با مصرف انرژی A را خریداری نمایید.

حالا می‌رسیم به قسمت اصلی و مهمترین کالاهایی که باید حتما در هنگام خرید آن‌ها مصرف انرژی را در اولویت‌های بالا قرار دهیم، کالاهایی مثل کولرهای گازی و بخاری‌های برقی که برخلاف یخچال‌فریزر به دلیل کارکرد در یک سیکل باز، یعنی فضاهای بزرگ، همراه با اتلاف انرژی زیاد می‌توانند به شدت روی هزینه برق مصرفی خانه‌ها تاثیرگذار باشند!

تمام این نکات مطرح شده در صورتی قابل رعایت کردن هستند که این‌گونه وسایل‌برقی را از فروشگاه‌ها آنلاین معتبر یا نمایندگی‌های سطح شهر خریداری نمایید و به خدمات پس از فروش و ضمانت‌نامه‌های آن‌ها دقت کنید. در ادامه خواندن مقاله «تفاوت گارانتی و وارانتی چیست؟» از سایت دکمه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

 

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل