آخرین مطالب

چگونه یک استراتژی عقلایی برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنیم؟

 

بسیاری از کسب و کارها در مواجهه با شبکه‌های اجتماعی، غافلگیر می‌شوند. تعدد شبکه‌های اجتماعی که هرکدام سریع و پیوسته در حال تغییر و ارائه امکانات جدید به کاربران هستند، یادگیری نحوه استفاده از آنها و فرایند انطباق را برای کسب وکارها با دشواری روبه‌رو ساخته است. اگر تیم حرفه ای و متخصص تمام وقت برای مدیریت فعالیت‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی در اختیار ندارید، موفقیت شما منوط به داشتن یک استراتژی عقلایی و ساده است که نیازها و منابع شما را کاملا در نظر گرفته باشد.

در ادامه به چند گام ساده برای تدوین استراتژی شبکه‌های اجتماعی اشاره می‌کنیم:

1#: مخاطب هدف خود را تعریف کنید

اگر تا کنون پرسونای مشتریان خود را تعریف و مستندسازی نکرده‌اید، بهتر است هرچه سریع‌تر دست به‌کار شوید و مشخصات جمعیت شناختی مخاطبانی را که در صدد دستیابی به آنها هستید مانند سن،‌ جنسیت، شغل،‌ میزان درآمد،‌ عادات و علاقه‌مندی‌های آنان و ... را شناسایی و دسته‌بندی کنید.

به چالشهای احتمالی پیش روی آنها فکر کنید و اینکه در زندگی روزانه در پی حل چه مشکلاتی هستند. تلاش کنید تا تیپ شخصیتی مشتریانتان را به 3 یا 4 گروه اصلی تقسیم کنید. در مورد استثناها هرگز سخت گیری نکنید. در غیر این صورت هیچ وجه شروع نخواهید کرد!

2#: نوشتن را آغاز کنید

تولید محتوای دست اول، سنگ بنای یک استراتژی موفق برای حضور در شبکه‌های اجتماعی است. بنابراین شما باید به فکر تولید محتوای دست اول و باکیفیت، بر اساس مبانی و اصول محکم و صحیح باشید. به شیوه طوفان فکری، ‌فهرستی از سوالاتی را که تصور می‌کنید بیشترین تکرار را در میان جامعه مشتریان پیشرو شما دارند،‌ تهیه کنید و تلاش کنید که دست‌کم هفته‌ای یک بار با تهیه و ارسال یک پست، به یکی از این سوالات پاسخ دهید.

3#: محتوای آموزشی تولید کنید

انواع محتوای آموزشی قابل دانلود مانند کتاب الکترونیک، ویدئو آموزشی، اینفوگرافیک و چک لیست‌های مفیدی که به مشکلات خریداران اشاره دارند، تولید کنید. در صورتی‌که محتوای شما حاوی آموزش‌های مفید و کاربردی باشد،‌ کاربران بیشتری تمایل به همرسانی آن در شبکه‌های اجتماعی خواهند داشت و به این ترتیب شانس شما برای دسترسی به تعداد بیشتری از مشتریان احتمالی افزایش خواهد یافت.

4#: روی کلیدی‌ترین شبکه‌های اجتماعی مرتبط با کسب‌ و کارتان تمرکز کنید

تقریبا اکثر کسب و کارهای کوچک توانایی فعالیت موثر و پایدار روی تعداد محدودی از شبکه‌های اجتماعی را دارند. به علاوه ممکن است تلاش برای یادگیری جزئیات فعالیت در تعداد زیادی از شبکه‌های اجتماعی و چگونگی درگیرکردن مخاطبان با آن،‌ بسیار گیج کننده باشد. پس کوچک آغاز کنید. سعی کنید کانال‌هایی که مخاطبان شما بیشترین زمان را در آن سپری می کنند را شناسایی کنید و پیش از فعالیت در یک کانال ارتباطی جدید، تلاش‌هایتان را بر ساختن، ‌پرورش و تثبیت یک جامعه ارتباطی پویا در آن متمرکز کنید.

5#: از یک جدول زمانی مناسب برای ارسال پست‌ها بهره ببرید

واقعیت این است که چگونگی فعالیت در شبکه‌های اجتماعی از جنس علوم محض نیست. از این رو می‌بایست برنامه زمانی مناسب و مبتنی بر نیازهای کسب و کار خودتان را برای شروع فعالیت در شبکه‌های اجتماعی توسعه دهید و منتظر نتایج باشید. در تهیه این برنامه، منطقی فکر کنید و تلاش کنید تا با آن راحت باشید و بتوانید آن را در هر شرایطی ادامه دهید. نسبت به زمانبندی‌ها و درگیر کردن مخاطب با ارسال منظم و متوالی پست‌های مناسب، متعهد و پاسخگو باشید.

6#:نتایج را اندازه‌گیری کنید

برای اندازه‌گیری میزان اثربخشی فعالیت‌ها در شبکه‌های اجتماعی،‌ هزاران شاخص وجود دارد. اما سنجش را می‌توانید از میزان ترافیک ورودی به وب‌سایت یا وبلاگ خود آغاز کنید. همواره پست‌های ارسالی را در جستجوی آنچه که کاربران بیشترین واکنش را به آن نشان می‌دهند، کاوش کنید و به دنبال روندها و کلیدواژه‌‌هایی باشید که بیشترین علاقه‌ و اشتیاق مخاطبان را برانگیخته‌اند. پس از آن برای اهداف خود سنجه‌هایی درنظر بگیرید و برای هر کدام یک کارت امتیازی به منظور اندازه‌گیری پیشرفت در دست‌یابی به آن هدف، ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که سنجه‌های انتخابی، به راحتی قابل تجمیع و اندازه‌گیری باشند چرا که اگر زمان زیادی را صرف این کار کنید، به زودی آن را رها خواهید کرد. برای نمونه بد نیست به این شاخص‌ها توجه‌کنید:

  • تعداد طرفداران و فالورهای جدید
  • شمار واکنش‌ها
  • بازدیدکنندگان هدایت شده از شبکه‌های اجتماعی

7#: برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تاکتیک داشته باشید

تنها در صورتی‌که یک سلبریتی باشید می‌توانید یک شبه ره صد ساله را در شبکه‌های اجتماعی بپیمایید! پس برای آنکه هواداران و کاربران خود راپیدا کنید، مبدل به یک فرد تاثیرگذار (Influencer)‌ در شبکه‌های اجتماعی شوید و نتایج دلخواه را بدست آورید، نیازمند صرف زمان هستید. طبیعتا برای پیدا کردن بهترین و مناسب ترین کانال، محتوا و پیامی که برای مخاطبانتان ارسال می‌کنید، نیازمند کمی تجربه خواهید بود. در طول زمان و با توجه به اطلاعات دریافتی از مشتریان و مخاطبان، می‌توانید به نحو موثری نسبت به تعریف پرسونای مخاطب و توسعه یک تقویم محتوایی و تولید محتوای مناسب، اقدام کنید که این امر می‌تواند در تنظیم مناسب تاکتیک‌ها در جهت بدست آوردن موفقیت‌های با دوام و قابل اتکا، به شما کمک کند.

منبع: www.hubspot.com

چک لیست محتوا-1چک لیست محتوا- 2

چک لیست محتوا-3

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل