آخرین مطالب

ایمیل مارکتینگ
ایمیل مارکتینگ
ایمیل مارکتینگ

برای انجام ایمیل مارکتینگ چه نکاتی را باید بدانیم؟

برای انجام ایمیل مارکتینگ چه نکاتی را باید بدانیم؟


ایمیل مارکتینگ که یکی از موثرترین روش های بازاریابی محسوب می‌شود،  امروزه با تغیر نگرش مخاطبان و بازار هدف روبرو شده و برای اثرگذاری مناسب، ملزم به رعایت نکاتی کلیدی شده است. بدون شک  شناخت جزئی‌تر ابزار بازاریابی در کنار آگاهی دقیق از نیاز مخاطبان و بازار هدف، این امکان را به شما می‌دهد که با صرف وقت و هزینه کمتر پروسه بازاریابی را به انجام برسانید. در این مقاله به بیان نکات اصلی ایمیل مارکتینگ پرداخته و چکیده ای از بهترین روش انجام این کار را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید ... 

 

 

1-    جذب و تقسیم بندی صحیح مخاطبان 


یکی از دلایلی که ایمیل مارکتینگ اثرگذاری لازم را ندارد، عدم تطابق محتوای ایمیل با نیاز مخاطب است. جذب صحیح مخاطب در مرحله اول باید با درنظر گرفتن حریم خصوصی و کسب اجازه رسمی برای ارسال ایمیل صورت‌ گیرد.  تقسیم‌بندی مخاطبان به این معنا است که درک صحیحی از مشخصات و ویژگی های مخاطبان داشته و سپس با استراتژی کارآمد، در معرض توجه مخاطب قرار بگیرید. برای انجام اینکار لازم است مرحله جمع آوری ایمیل را با دقت لازم و دسته‌بندی مخاطبان بر اساس سن،جنسیت،تحصیلات،شغل و ... انجام دهید.  بهترین راه برای جذب افراد و دریافت آدرس ایمیل، استفاده از ترفندهایی زیر و همچنین ایجاد درگاه فرم عضویت در سایت است. 


•    پیشنهاد لینک دانلود رایگان مقالات
•    آگاهی از اخرین پست ها و فروش ویژه و ..
•    اطلاعیه‌های به روز درباره رویدادهای سالیانه
•    فرصت‌های شغلی و موقعیت‌های کسب درآمد
•    موقعیت‌های تحصیلی یا ارتقاء فردی

 

 

2-    ارسال محتوای تاثیرگذار 


با تقسیم‌بندی صحیح بازارهدف قادر خواهید بود، مطالب و محتوایی اختصاصی و تاثیرگذار را ارسال نمایید. محتوای تاثیرگذار به این معناست که مخاطب برای خواندن آن مطلب دلیل موجه و انگیزه لازم را داشته باشد. به این منظور لازم است محتوای اختصاصی با توجه به طبقه بندی مخاطبان و با اعمال بخش های پرطرفدار و محبوب، مطابق سلیقه افراد را انجام دهید. این نکته را در نظر داشته باشید که مخاطب برای مطالعه ایمیل بیشتر از یک دقیقه زمان نخواهد گذاشت و شما برای جلب نظر فرد حداکثر یک دقیقه زمان دارید. برای این کار می‌توانید مراحل زیر را در نظر بگیرید:
•    بررسی پست های پربازدید در سایت
•    بررسی منافع مخاطب 
•    تحلیل بازخورد مخاطبان در سایت و شبکه های اجتماعی
در نگارش محتوای ارسالی لازم است، لحن مناسب، تعامل انسانی، عناوین مناسب و طبقه بندی مطالب را در نظر داشته باشید. در یک طبقه ‌بندی کلی، محتوای ارسالی شما باید در سه مرحله جذب مخاطب، هدایت مخاطب، بیان هدف انجام گیرد. برای مثال در صورتی که می‌خواهید در ایمیل مارکتینگ، محصول یا خدمات خود را معرفی نمایید، بهتر است ابتدا جذابیت لازم برای جلب نظر مخاطب را در ابتدای متن ایجاد کرده سپس به بیان مزایا و موقعیت‌های موثر برای فرد پرداخته و در انتها محصول یا خدمات مورد نظر خود را معرفی نمایید. البته این نکته را نیز فراموش نکنید که محتوای بلند شانس کمتری برای خوانده شدن دارد. 

3-    بررسی دقیق موارد فنی ایمیل مارکتینگ


طبیعتا مهم‌ترین بخش ایمیل مارکتینگ ارسال صحیح و خوانایی مناسب آن برای مخاطب است. به این منظور لازم است موارد فنی را به طور کامل در نظر بگیرید. برای تفهیم آسان‌تر، این موارد را به صورت نکته‌‌ای مرور خواهیم کرد.


•    استفاده از خدمات ‌دهنگان مناسب ایمیل مارکتینگ 
•    استفاده از قالب‌های واکنش گرا یا به اصطلاح ریسپانسیو برای نمایش صحیح در انواع دستگاه ها اعم از موبایل، تبلت و ..
•    استفاده از رنگ‌های صحیح  و تصاویر باکیفیت 
•    استفاده از متن‌های ساده یا زبان اچ تی ام ال
•    اجتناب از زیاده روی در بارگزاری عکس و یا ویدئو که باعث اسپم شدن می‌شود. 
•    قرار دادن لینک‌ها در جایگاه مناسب

 

 

4-    تحلیل بازخورد و ارزیابی ایمیل مارکتینگ 


بدون شک تحلیل بازخورد و ارزیابی دقیق ایمیل مارکتینگ در انتهای کار، نگاه دقیق‌تر و استراتژی کارآمدتری را فراهم می‌سازد. این نکته را فراموش نکنید که اثربخشی هر فعالیتی در حوزه بازاریابی در گرو انجام تحقیقات اصولی و تحلیل بازخوردهای مخاطب است. بنابراین برای انجام این کار می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:


•    جمع آوری داده های کمی مانند تعداد ایمیل خوانده شده و خوانده نشده 
•    شمارش تعداد افراد جذب شده 
•    بررسی تعداد قطع اشتراک
•    تحلیل نموداری درصد افزایش یا کاهش جذب در دوره های زمانی کوتاه مدت


تحلیل و بررسی دقیق آماری ایمیل مارکتینگ در دوره‌های زمانی کوتاه مدت ومیان مدت ممکن است منتج به تغیر روش و یا تغیر در جذب مخاطبانتان شود، اما جای هیچ نگرانی و ناامیدی نیست. بدون شک قرار گیری در روند صحیح و مناسب بدون تحلیل داده‌ها صورت نگرفته و ایمیل مارکتینگ موثر بدون طی کردن مسیری مشخص و پایدار امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین با توجه به سودآور بودن این شیوه بازاریابی، مداومت و شکل دادن روند مناسب را در دستور کار خود قرار دهید و مطمئن باشید مسیری روشن و روبه رشد در انتظار شما است.
 

دکمه
ارسال رایگان بالای 150 هزار تومان (فقط تهران-پرداخت آنلاین و کالاهای زیر 5 کیلوگرم)
ضمانت خرید مطمئن از فروشگاه‌ها
ضمانت بازگشت کالا در 7 روز
پرداخت در محل